archirama.pl

Nowy biurowiec w Gdańsku. Tryton Business House naprzeciw Europejskiego Centrum Solidarności

Pracownia architektoniczna Arch-Deco zaprojektowała kompleks biurowców Tryton Business House. W samym środku bryły architekci zrobili wielką dziurę

Biurowiec w Gdańsku już w 2015 - Tryton Business House naprzeciw Europejskiego Centrum Solidarności

Projekt biurowca Tryton Business House przy ul. Jana z Kolna, Gdańsk

Fot: dzięki uprzejmości pracowni Arch-Deco

Biurowiec Tryton Business House ma powstać w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, przy skrzyżowaniu ulicy Jana z Kolna i Wałów Piastowskich. Kompleks składał się będzie z trzech brył, dziesięciopiętrowego wieżowca i dwóch poprzedzających go sześciopiętrowych budynków. Łączna powierzchnia zespołu to ok. 22 000 mkw. Biurowce zostaną spięte łącznikiem. Ta część kompleksu będzie ogólnodostępna. Hol służyć będzie jako pasaż, prowadzący w stronę pobliskiego dworca kolejowego.

Celownik, czyli potrójna bryła

Projekt biurowców przygotowała pracownia architektoniczna Arch-Deco z Gdyni. Projektanci zaproponowali bryłę dość neutralną w wyrazie – szklane elewacje, proste formy, symetryczny układ. Żadnych szaleństw. Jako element wyróżniający bryłę przedstawiany jest otwór w centrum wieżowca. Wysoka na trzy piętra dziura ma być oknem na niedaleki Pomnik Poległych Stoczniowców.

Biurowiec, autobusy i rowery

Pod kompleksem biurowym powstanie podziemny parking. Już w 2015 roku zacznie natomiast funkcjonować nowy parking miejski. Budowę prowadzi również Echo Investment – to jeden z warunków porozumienia, zawartego przez inwestora z miastem. Na siedmiopiętrowym parkingu znajdą się miejsca parkingowe dla prawie 500 samochodów. Pozwolenie na użytkowanie parkingu ma być wydane już w listopadzie 2014.
A co dla rowerzystów? Ze względu na certyfikację BREEm projektanci przewidzieli także przeszło 70 miejsc postojowych dla rowerów, szatnie i prysznice dla cyklistów.

Kompleks powstaje na działce zakupionej przez Echo Investment jeszcze w 2006. W roku 2007 zaprezentowany został projekt nowej inwestycji, później przyszedł kryzys i prace wstrzymano. Budowa nowych biurowców już trwa, prace mają się zakończyć w IV kwartale 2015 roku.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni Arch-Deco
Data publikacji: 30.09.2014 12:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!