archirama.pl

Po 11 września WTC w odbudowie. Nowy Jork na dobre otrząsa się z zamachów 11 września

Po zamachach z 11 września strefa Ground Zero w centrum Manhattanu zaczyna na nowo być przywracana miastu. Na miejscu dawnego kompleksu WTC ukończono już pomnik ofiar tragedii WTC. Teraz budowany jest największy wieżowiec Ameryki – Freedom Tower, czyli popularny nowy WTC One.

Nowy kompleks World Trade Center tchnie życie w zaniedbaną przestrzeń Dolnego Manhattanu!

Na miejscu dawnego kompleksu biurowego powstaje wielofunkcyjny , samowystarczalny obszar zaprojektowany przez sławnych na cały świat architektów.

Fot: www.wtc.com

Pozostałe trzy wieże wzniesione zostaną na podobną modłę, odbiegając od siebie jedynie kształtem. Cały kompleks nowego WTC ma być jednolity, dlatego fasady budynków zostaną wykończone z podobnych materiałów. Budowle urozmaicą panoramę Manhattanu, dodając jej szyku i ekstrawagancji. Dolne kondygnacje wieżowców zarezerwowano dla handlu detalicznego i usług. Zgodnie z założeniami architektów, mają być one zasymilowane z otoczeniem, nie tworzyć radykalnych granic w przestrzeni i zachować dostępność dla wszystkich. Pomyślano także o kilku placach wśród wysokościowców. Pracownicy i inni użytkownicy zyskają miejsce do chwili relaksu i wypicia kawy prosto z papierowego kubka - w iście nowojorskim stylu.   

Transportation hub

Po otwarciu nowoczesnego centrum transportu World Trade Center Port Authority Trans-Hudson Transportation Hub (w skrócie WTC PATH), mieszkańcy „miasta, które nigdy nie śpi”, będą podróżować z nieznaną im wcześniej łatwością i wygodą - wszędzie tam gdzie zechcą.

Węzeł ma być przygotowany do przyjęcia 250 tysięcy pasażerów dziennie, zgodnie z prognozami zapotrzebowania na rok 2025 (tymczasowa stacja mieści 50 tysięcy pasażerów). Poniżej poziomu ulicy, w jednym miejscu skoncentrowane mają być metro (dostęp do 13 linii), kolej prowadząca na lotnisko JFK, sieć przejść podziemnych połączona z wieżowcami, a nawet portem promowym nad rzeką Hudson.

Znajdzie się też miejsce na handel, usługi i lokale gastronomiczne. Transportation hub jest dowodem na to, że możliwe jest połączenie funkcjonalności ze spektakularną architekturą. Został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Santiago Calatravę. Inspiracją do strzelistej bryły budynku był gest dziecka, które uwalnia z rąk gołębia. Projekt centrum ma więc symbolizować ptaka w locie. Łuki żebrowe dachu pozwolą, wg Calatravy, wpłynąć światłu słonecznemu na dół, do wnętrza budynku, gdzie będą platformy kolejowe. Szklane sklepienie otworzy się rokrocznie 11 września w hołdzie ofiarom tragedii, a w hali znajdą się flagi Stanów Zjednoczonych odzyskane z ruin Twin Towers.

W planach jest także zaprojektowane przez Franka Gehry’ego Centrum Sztuk Scenicznych WTC. Pomieści  1000 osób i będzie wykorzystywane, aby promować działalność artystyczną i sztukę.

Elementem krystalizującym całą przestrzeń, jej wspólnym mianownikiem, jest światło. Każdy z komponentów kompleksu został zaprojektowany tak, aby w pełni wykorzystać energię słoneczną- od ekologii aż po design. Rewitalizacja przestrzeni po dawnym World Trade Center wyznaczyła nową epokę dla architektury Dolnego Manhattanu.

Czytaj też: Pomnik ofiar ataku na World Trade Center prawie gotowy. 9/11 Memorial & Museum

Pusta przestrzeń po ataku z 11 września na Twin Towers World Trade Center długo była tematem rozmów wśród architektów na całym świecie. Środowisko projektantów zastanawiało się, jak umiejętnie zachować pamięć o ofiarach tragedii, jednocześnie przywracając bardzo wartościowe tereny w samym centrum Nowego Jorku do użytku.

Nowe World Trade Center będzie symbolizowało otwarcie kolejnego rozdziału w historii Dolnego Manhattanu. Konkurs na projekt zagospodarowania całego terenu po dawnym WTC wygrało studio Daniela Libeskinda. Początkowo miał on zaprojektować także Freedom Tower, największy wieżowiec odbudowanego kompleksu.

Wszyscy zaangażowani architekci zapewniają, że ukończenie zagospodarowania terenów po WTC otworzy nowe możliwości, będzie wielkim krokiem w uporządkowaną, jaśniejszą i żywszą przyszłość miasta. Nowojorczycy wieszczą, że kompleks zagwarantuje regionowi wzrost gospodarczy i zwiększy jakość ich życia. WTC zostanie zbudowane według ścisłych zasad rozwoju zrównoważonego, zarazem spełniając wszelkie wymogi bezpieczeństwa.  

Freedom Tower

Największy wieżowiec - Freedom Tower - będzie mierzyć  540 metrów i zyska miano najwyższego budynku Ameryki. Został zaprojektowany przez Davida M. Childsa. Krystaliczna, fasetowa forma budynku będzie odbijać światło słoneczne, jednocześnie zapewniając jego dostęp do środka. Stanie się to, dzięki zastosowaniu nadzwyczajnych szkieł pryzmatycznych, którymi obłożona będzie fasada. Wieżowiec, pnąc się w górę, zmieni kształt - od kwadratowej podstawy, poprzez ścięcie rogów i uformowanie ośmiu przyległych do siebie trójkątów równoramiennych na elewacji, z powrotem do kwadratowego przekroju na szczycie budynku.

Architektura Freedom Tower ma nawiązywać do Empire State, czy Chrysler Building, poprzez swoją smukłość i zwężającej się ku górze sylwecie. Dołączy do elitarnego grona wielkich architektonicznych ikon Nowego Jorku. Na 2,6 mln metrów kwadratowych znajdzie się przestrzeń biurowa, luksusowe restauracje i taras widokowy. Ukoronowaniem 1 WTC będzie telewizyjna antena transmisyjna ustawiona na szczycie.

One World Trade Center będzie korzystać z najnowszych ekologicznych technologii budowlanych, w tym energii odnawialnej, światła słonecznego, ponownego wykorzystania wody deszczowej i recyklingu gruzu i materiałów budowlanych.

200 Greenwich Street

Zaprojektowana przez pracownię Foster and Partners, wzrośnie do 412 metrów i będzie drugim, co do wysokości, budynkiem Nowego Jorku. Jej założenia architektoniczne nawiążą do Freedom Tower. 2 WTC będzie cechować się krystaliczną, romboidalną formą. Wokół rdzenia-krzyża, wieża będzie składać się z czterech symbolicznie rozdzielonych od siebie bloków wypełnionych przestrzenią biurową aż do 59 piętra, po czym bryła zostanie ścięta pod kątem.

Górne piętra wieżowca 200 Greenwich Street zapewnią wspaniały widok na miasto. Dzięki swojemu charakterystycznemu szczytowi, 2 WTC będzie służyć także za lokalizator dla muzeum i pomnika ofiar tragedii znajdującego się obok. Dodatkowo, lobby na poziomie ulicy zostanie połączone schodami ruchomymi  z systemem metra nowojorskiego.

Źródło: www.wtc.com
Autor: PiKo
Zdjęcia: www.wtc.com, © Foster + Partners, Wikimedia Commons
Data publikacji: 30.08.2012 17:07

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!