Architektura
ARCHITEKTURA
Obrotowy wieżowiec w Dubaju

Obrotowy wieżowiec w Dubaju ma powstać do 2020 roku

  • Komentarze

Obracający się wieżowiec

Zaprojektowany już przeszło 10 lat temu wieżowiec, ma szansę zostać zrealizowany. Będzie to pierwszy na świecie obracający się drapacz chmur

Fot: Oliver van Poucke (źródło: youtube.com)

Kiedyś nieosiągalna wizja architekta dzisiaj staje się rzeczywistością. Nowoczesna architektura zyska niesamowity wieżowiec, który stanie w Dubaju do 2020 roku. Obrotowy drapacz chmur to nowy rozdział z dziedzinie budowy wysokościowców.

Projekt obrotowego wieżowca powstał już w 2006 roku. Rozwiązanie zaproponował David Fisher. Wieża od początku była propozycją dla nowoczesnej architektury Dubaju. Jednak wtedy była to jedynie koncepcja – nadanie kierunku, w którym powinna zmierzać współczesna architektura.

Obrotowy wieżowiec w Dubaju – jego budowa na początku wydawała się niemożliwa

Ze względu na różne problemy technologiczne, z którymi wiązała się budowa obrotowego drapacza chmur, jego realizacja wydawała się wręcz niemożliwa. Musiało minąć ponad 10 lat, aby technologiczne możliwości współczesnego budownictwa rozwinęły się na tyle, aby realizacja tego projektu stałą się możliwa. Teraz już wiemy, że planowana data zakończenia budowy to 2020 rok.

Projekt Fishera zakłada budowę 80-piętrowego wieżowca, który ma osiągnąć wysokość 420 m. Mimo, że jak na Dubaj, jego wysokość nie jest imponująca, to nie to będzie przyciągać uwagę całego świata – każde z pięter będzie miało możliwość obracania się o 360 stopni w obu kierunkach, trzymając się betonowego rdzenia. Dzięki możliwości rotacji pięter, z każdego z pomieszczeń będzie można podziwiać panoramę Dubaju w 360 stopniach. Inspiracją dla powstania tej koncepcji była Olympic Tower w Nowym Jorku.

W jaki sposób powstanie obracający się wieżowiec w Dubaju?

Poszczególne piętra, które znajdą się w obracającym wieżowcu wykonane zostaną z prefabrykatów i fabrycznie złożone. Gotowe elementy zostaną przetransportowane na plac budowy i połączone z betonowym rdzeniem. Prefabrykaty będą wykonane ze stali, aluminium i włókna węglowego. Co więcej wieżowiec ma być samowystarczalny między innymi dzięki panelom solarnym zamontowanym na tarasach i turbinom wiatrowym, które będą montowane co dwa piętra. Dzięki tym eko rozwiązaniom budynek zyska energię potrzebną do funkcjonowania.

W mieszkaniach znajdą się rozwiązania najnowocześniejszych technologii, które pozwolą między innymi na sterowanie obrotem pięter poprzez komendy głosowe – możesz w nich ustalić kąt obrotu i prędkość obrotu. Co więcej, będzie możliwość przeniesienia zaparkowanego w okolice mieszkania, które właśnie zmieniło swoje położenie – dzięki temu nie zagubi się swojego pojazdu.

Obrotowy wieżowiec w Dubaju to gigantyczne koszty

Tak zaawansowana technologia budowania i wyposażenia to przede wszystkim wysokie koszty realizacji, które wciąż są jeszcze szacowane, ale na chwilę obecną szacuje się je na około 330 mln dolarów (1 212 007 500 Dirhamów – waluta używana w ZEA). Niestety nie znamy jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia budowy tego architektonicznego cuda.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Oliver van Poucke (źródło: youtube.com)
Data publikacji: 22.02.2017 13:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.