Architektura
ARCHITEKTURA

O’Donnell + Tuomey i cegła w architekturze współczesnej – bryła centrum studenckiego w Londynie

  • Komentarze

Cegła w architekturze współczesnej - makieta bryły centrum studenckiego w Londynie

Cegła w architekturze współczesnej - makieta bryły centrum studenckiego w Londynie

Fot: O’Donnell + Tuomey
  • Cegła w architekturze współczesnej autorstwa pracowni O’Donnell + Tuomey
  • Cegła w architekturze współczesnej autorstwa pracowni O’Donnell + Tuomey –detal elewacji
  • Cegła w architekturze współczesnej autorstwa pracowni O’Donnell + Tuomey – usytuowanie bryły na działce
  • Cegła w architekturze współczesnej autorstwa pracowni O’Donnell + Tuomey – schemat budynku

Centrum studenckie The Saw Swee Hock przy Szkole Ekonomicznej w Londynie – połamana bryła i nieszablonowe zastosowanie cegły w angielskiej architekturze współczesnej. Projekt autorstwa duetu architektów O’Donnell + Tuomey został wyróżniony w konkursie Mies van der Rohe Awards 2015.

Cegła w architekturze współczesnej - jak to robią architekci z O’Donnell + Tuomey

Centrum studenckie The Saw Swee Hock Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej powstało według projektu architektów z pracowni O’Donnell + Tuomey z Irlandii. Celem projektantów było stworzenie budyneku z charakterem – nowoczesnego ale przytulnego, estetycznego ale takiego, w którym studenci czuliby się swobodnie.

W odpowiedzi na te potrzeby powstał multufunkcjonalny kompleks o powierzchni ok. 6000 mkw, który pomieścił takie funkcje jak sala koncertowa, pub, kawiarnia, część biurowa, studio tańca, sala gimnastyczna, biblioteka a nawet centrum modlitwy. Wszystkie te pomieszczenia zamknięte zostały w nietuzinkowej formie architektury współczesnejbryle przypominającej olbrzymie, pogniecione pudełko. Materiał, który pokrył elewację to – jak to zazwyczaj w przypadku Wielkiej Brytanii – cegła. Jednak ułożona w niestandardowy wzór, umożliwiający stworzenie częśći przeziernych na elewacji. Obiekt jest wiec również dobrym przykładem na pokazanie jak różne zastosowanie w architekturze ma cegła. W tym przypadku sukces potwierdozny jest nagrodą – budynek został wyróżniony w pierwszej 40-tce nominowanych do europejskiej nagrody Miesa van der Rohe 2015.

Centrum studenckie znajduje się wśród zwartej i bardzo ciasnej zabudowy, na niewielkiej działce, która daje równie niewielkie możliwości projektowe. Bryła znajduje się w samym centrum ulicznego chaosu – jest punktem, który skupia sieć wąskich uliczek. Budynek, który miał tu stanąć miał za zadanie spełnić wiele wymagań formalnych. Oprócz tego, że na wąskiej działce miał się zmieścić wielofunkcyjny obiekt, to dodatkowy problem stanowił brak przestrzeni publicznej. Sieć wąskich uliczek i stosunkowo wysokiej zabudowy wymagała chociaż skrawka takiej przestrzeni – placu czy skweru, który pozwoliłby na oddech. Architektom udało się osiągnąć ten cel, co więcej – stworzyli kilka przestrzeni wspólnych, w tym dwie na poziomie ulicy i część na wyższych kondygnacjach. Jeden z placów umiejscowiony jest na osi z aleją św. Klemensa , która wyłączona jest z ruchu kołowego. Dzięki temu budynek zyskuje daleki punkt widokowy i „wciąga” przechodniów, którzy znajdują się dużo dalej niż w bezpośrednim sąsiedztwie.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.