archirama.pl

Ogłoszono konkurs architektoniczny na koncepcję mostu pieszo-rowerowego w Warszawie

Wygrany projekt na pierwszy taki most w Warszawie, ma zostać zrealizowany do 2019 roku. O budowę tego rodzaju przeprawy radni stolicy walczą już od 2013 roku, a teraz wydaje się, że przechodzimy od słów do czynów – ogłoszono konkurs na pieszo – rowerową przeprawę przez Wisłę!

Konkurs na kładkę nad Wisłą w Warszawie

Jeden z pomysłów na rozwiązanie pieszo-rowerowej przeprawy przez Wisłę autorstwa Małgorzaty Dembowskiej. Praca dyplomowa wykonana została pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz

Fot: Małgorzata Dembowska

Pierwsza taka realizacja w Warszawie jest zgodna z Warszawską Polityką Mobilności, a zarazem kontynuacją idei przybliżania mieszkańcom Wisły. Przez ostatnie lata w okolicach rzeki powstały bulwary, ścieżki rowerowe, liczne restauracje, kluby i kawiarnie. Teraz czas na pierwszy most pieszo - rowerowy, który połączy dwa końce Warszawy.

Nowy most na Wiśle ma być wizytówką Warszawy

Projekt nowej przeprawy musi być unikalny, dużą wagę przykłada się do wyrazu architektonicznego, którego niestety w większości pozbawione są pozostałe warszawskie mosty. W istniejących przeprawach liczyła się przede wszystkim ich funkcja użytkowa, a w ogłoszonym w środę konkursie, poza funkcją, ważny jest wyraz architektoniczny i wkomponowanie w otaczający krajobraz. Do konkursu zaproszeni zostali architekci zarówno z polskich, jak i zagranicznych pracowni. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa kładki przez Wisłę, rozpocznie się jeszcze w 2017 roku, a zakończy w roku 2019. Przewiduje się, że inwestycja kosztować będzie około 30 mln złotych.

Nowa przeprawa połączy dwa brzegi Wisły: od ul. Okrzei do ul. Karowej. Dzięki takiej lokalizacji uda przybliżyć się Pragę do Centrum, co znacznie polepszy komunikację. Możliwe będzie wytworzenie trasy spacerowej od ul. Ząbkowskiej, aż po Powiśle i Krakowskie Przedmieście. Co więcej, połączą się dwa architektonicznie rodmienne brzegi Wisły.

Zdjęcia: Małgorzata Dembowska
Data publikacji: 15.12.2016 08:05

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!