Architektura
ARCHITEKTURA
Ogrody. Ogrody japońskie w Polsce

PROJEKTY OGRODÓW. Zobacz, jak można urządzić ogród japoński

 • Komentarze

Tajemniczy ogród w japońskim stylu prosto z Wrocławia

Tajemniczy ogród w japońskim stylu prosto z Wrocławia

Fot: Puchatech K. / Wikimedia Commons
 • Tak prezentuje się ogród japoński w Jarkowie!
 • Ogród japoński w Jarkowie!
 • Tajemniczy ogród w japońskim stylu prosto z Wrocławia
 • Tajemniczy ogród w japońskim stylu prosto z Wrocławia
 • Tajemniczy ogród w japońskim stylu prosto z Wrocławia - herbaciarnia

Ogród to nie tylko dodatek do domu. To element architektury krajobrazu. Zastanawiasz się jaki ogród będzie pasował do twojego domu? Ogrody projektowane w stylu japońskim to piękno spokój i harmonia. Zobacz ogród japoński.

Jak zaprojektować ogród japoński?

Typowe ogrody japońskie, projektowane w Kraju Kwitnącej Wiśni, narodziły się już w VI/VII wieku, jednak dzisiaj przeżywają odrodzenie.  W Polsce również projektuje się coraz więcej ogrodów w tym stylu. Niestety nasze warunki klimatyczne, ale także zupełnie inna architektura i struktura miast wprowadzają do założeń projektowych pewne zmiany i ograniczenia.

Głównym założeniem ogrodu japońskiego jest stworzenie miejsca przyjaznego przemyśleniom. W Polsce ogrody japońskie zachowały przede wszystkim tradycyjną elegancję i piękno kompozycji. Koncepcje, jakie narodziły się przed wiekami w Japonii, dzisiaj staramy się odwzorować w polskim krajobrazie. Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć, dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne wykonuje się w tam sposób niezauważalny – ogród musi rozwijać się swoim naturalnym tempem, tworząc przez to oryginalne mini pejzaże rodem z Japonii. Trzeba pamiętać, że ogród japoński musi być zaprojektowany w nawiązaniu do tradycji, czyli ukazywać tajemniczość, prostotę, nieregularność, minimalizację, nietrwałość oraz niedoskonałość. Aby nasz ogród stał się kawałkiem japońśkiego krajobrazu musimy stosować w nim takie elementy, jak: woda, kamień i ciekawe kompozycje roślinne prosto z Japonii.

>> Chcesz mieć ogród w mieszkaniu? To jest możliwe!

Wrocław, jako przykład ogrodu japońskiego w Polsce

W ogrodach japońskich we Wrocławiu, aż czuć atmosferę i zapach prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. Założenie powstało już na samym początku XX wieku, jednak w obecnej wersji powstał dopiero w 1996 roku. Wrocławski ogród odwzwierciedla japońską sztukę ogrodową prawie w każdym calu. Zamontowano tu dwie kaskady wodne. Wypływająca z nich woda łączy się ze stawem, którego to brzegi połączone są przez drewniany most – oczywiście w japońskim stylu. Do ogrodu dostaniemy się przez dwie bramy. Prosto z bramy głównej możemy przejść bo pawilonu herbaciarni, który jeszcze bardziej podkreśla japoński styl założenia. Obok znajduje się altana wypoczynkowa. Ogród został dodatkowo wyposażony z oryginalne, japońskie latarnie, które zostały wyrzeźbione z kamienia. Wszystkie te elementy powodują, że Ogród Japoński we Wrocławiu ma prawdziwie japoński charakter.

Ogród japoński w Jarkowie

W niewielkiej miejscowości koło Kudowy Zdrój znajduje się tradycyjny ogród japoński. Zajmuje on powierzchnie około 1000 m2. Edward Majcher, któy jest właścicielem ogrodu, rozpoczął tworzenie japońskiego krajobrazu w 1980 roku. Jest to drugi ogród w stylu japońskim, zaraz po ogrodzie we Wrocławiu, który został udostępniony zwiedzającym.

Ogrody Japońskie w Polsce zachowują najważniejsze cechy ogródów tego typu. Każdy staje się oazą ciszy i spokoju oraz sprzyja przemyśleniom albo po prostu odpoczynkwi. Uważacie, że kązde duże miasto w Polsce powinno mieć taką swoją oazę spokoju?

>> Zobacz, jak pomysłowo zagospodarować zieleń na tarasie!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Kapacytron / Wikimedia Commons, Puchatech K. / Wikimedia Commons
Data publikacji: 6.06.2012 11:29
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.