Jak zaprojektować ogród japoński?
Typowe ogrody japońskie, projektowane w Kraju Kwitnącej Wiśni, narodziły się już w VI/VII wieku, jednak dzisiaj przeżywają odrodzenie. W Polsce również projektuje się coraz więcej ogrodów w tym stylu. Niestety nasze warunki klimatyczne, ale także zupełnie inna architektura i struktura miast wprowadzają do założeń projektowych pewne zmiany i ograniczenia.
Głównym założeniem ogrodu japońskiego jest stworzenie miejsca przyjaznego przemyśleniom. W Polsce ogrody japońskie zachowały przede wszystkim tradycyjną elegancję i piękno kompozycji. Koncepcje, jakie narodziły się przed wiekami w Japonii, dzisiaj staramy się odwzorować w polskim krajobrazie. Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć, dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne wykonuje się w tam sposób niezauważalny – ogród musi rozwijać się swoim naturalnym tempem, tworząc przez to oryginalne mini pejzaże rodem z Japonii. Trzeba pamiętać, że ogród japoński musi być zaprojektowany w nawiązaniu do tradycji, czyli ukazywać tajemniczość, prostotę, nieregularność, minimalizację, nietrwałość oraz niedoskonałość. Aby nasz ogród stał się kawałkiem japońśkiego krajobrazu musimy stosować w nim takie elementy, jak: woda, kamień i ciekawe kompozycje roślinne prosto z Japonii.
>> Chcesz mieć ogród w mieszkaniu? To jest możliwe!
Wrocław, jako przykład ogrodu japońskiego w Polsce
W ogrodach japońskich we Wrocławiu, aż czuć atmosferę i zapach prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. Założenie powstało już na samym początku XX wieku, jednak w obecnej wersji powstał dopiero w 1996 roku. Wrocławski ogród odwzwierciedla japońską sztukę ogrodową prawie w każdym calu. Zamontowano tu dwie kaskady wodne. Wypływająca z nich woda łączy się ze stawem, którego to brzegi połączone są przez drewniany most – oczywiście w japońskim stylu. Do ogrodu dostaniemy się przez dwie bramy. Prosto z bramy głównej możemy przejść bo pawilonu herbaciarni, który jeszcze bardziej podkreśla japoński styl założenia. Obok znajduje się altana wypoczynkowa. Ogród został dodatkowo wyposażony z oryginalne, japońskie latarnie, które zostały wyrzeźbione z kamienia. Wszystkie te elementy powodują, że Ogród Japoński we Wrocławiu ma prawdziwie japoński charakter.
Ogród japoński w Jarkowie
W niewielkiej miejscowości koło Kudowy Zdrój znajduje się tradycyjny ogród japoński. Zajmuje on powierzchnie około 1000 m2. Edward Majcher, któy jest właścicielem ogrodu, rozpoczął tworzenie japońskiego krajobrazu w 1980 roku. Jest to drugi ogród w stylu japońskim, zaraz po ogrodzie we Wrocławiu, który został udostępniony zwiedzającym.
Ogrody Japońskie w Polsce zachowują najważniejsze cechy ogródów tego typu. Każdy staje się oazą ciszy i spokoju oraz sprzyja przemyśleniom albo po prostu odpoczynkwi. Uważacie, że kązde duże miasto w Polsce powinno mieć taką swoją oazę spokoju?