archirama.pl

Ogromny pawilon z zielonym dachem - azjatycki design architektury współczesnej w Wietnamie

Bryła pawilonu HANOI z zielonym dachem to miejsce przeznaczone dla pracowników znajdującego się w pobliżu budynku Fsoft C4. Około 1700 zatrudnionych tam osób potrzebowało miejsca relaksu po odbytej pracy. Budżet dla tej architektury współczesnej nie był zbyt wysoki, ale dizajnerzy z azjatyckiej pracowni architektonicznej group8asia sprostali zadaniu

Widok na pawilon HANOI, zwany inaczej pawilonem DOTS (Wietnam)

Widok na pawilon HANOI, zwany inaczej pawilonem DOTS (Wietnam)

Fot: group8asia

Pawilon DOTS w Wietnamie – architektura współczesna pod zielonym dachem

Multifunkcjonalny obiekt architektury współczesnej - pawilon HANOI znajduje się w przestrzeni parkowej, naprzeciwko głównego budynku biurowego, w mieście Hanoi (Wietnam). Druga nazwa obiektu to pawilon DOTS (ang.: kropki, punkty). Nazwa wzięła się z faktu, że dach pawilonu pokryty jest okrągłymi otworami – punktami, w których posadzona została roślinność. Zielony dach chroni przed słońcem a jego estetyka harmonizuje z otoczeniem. Roślinność zainstalowana w otworach spełnia również funkcję naturalnej wentylacji.

Pawilon DOTS wygląda jak część parku, którą wycięto i osadzono kondygnację wyżej. Beton wymieszany z zielenią, a także przejrzysta fasada sprawiają, że granica między parkiem a architekturą jest zatrata. Bryła, którą stworzyli projektanci z biura architektonicznego group8asia znika w krajobrazie, pomiędzy trawą i drzewami.

Horyzontalna forma obiektu zainspirowana była tradycyjną wietnamską architekturą – The Town Hall. Otwarta przestrzeń wewnętrzna pawilonu nie jest ograniczona żadną barierą wizualną. Jest to forma dialogu pomiędzy tradycją i krajobrazem a współczesnością i jej potrzebami.

Milena Glinojecka

Źródło: http://www1.group8asia.com/
Autor: group8asia
Zdjęcia: group8asia
Data publikacji: 26.11.2014 11:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!