archirama.pl

Olsztyn jednak z galerią z pracowni Stefana Kuryłowicza?

Galeria Warmińska to dzieło pracowni zmarłego Stefana Kuryłowicza. Jej powstanie stało długo pod dużym znakiem zapytania. Teraz wszystko wskazuje na to, że Galeria Warmińska wpisze się krajobraz architektury Olsztyna.

Galeria Warmińska

Galeria Warmińska, której projekt wyszedł z pracowni Kuryłowicz & Associates, może stać się perłką Olsztyna

Fot: Kuryłowicz & Associates

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, futurystyczny budynek Galerii Warmińskiej, zaprojektowany w pracowni architektonicznej tragicznie zmarłego Stefana Kuryłowicza, jednak powstanie. Jak przypomina gazeta, inwestorzy już od kilku lat próbowali uzyskać niezbędne pozwolenia na budowę. Jednak miasto niespecjalnie spieszyło się z daniem inwestycji zielonego światła. Teraz olsztyński ratusz przekonuje jednak, że będzie zgoda na galerię. Wkrótce ma zostać zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego.

 >>Wieżowiec Cosmopolitan. Sprawdź, co zobaczą mieszkańcy 44 piętra?

I dobrze, bo wydaje się, że dzięki realizacji projektu Galerii Warmińskiej, Olsztyn zyska prawdziwą perełkę architektoniczną. W końcu projekt powstał w renomowanej pracowni Kuryłowicz & Associates. Galeria odznacza się nie tylko walorami handlowymi i użytkowymi, ale przede wszystkim architektonicznymi. To projekt wyjątkowo niebanalny i ciekawy.

Konstrukcja daje poczucie naprawdę dużej przestrzeni. Architekci zadbali o sporą ilość naturalnego światła, przedostającego się do wnętrza budynku. Wszystko za sprawą bryły głównego wejścia do galerii. Przypomina ona fakturą żyłki liścia i obudowana jest dużą ilością szkła. Dzięki temu od razu przykuwa oko niebanalnym charakterem, ale również potęguje efekt świetlistości wewnątrz budynku.

Architekci zadbali również, aby galeria dobrze komponowała się z otoczeniem i lokalną architekturą. Stąd betonowe prefabrykaty nawiązujące do charakterystycznej dla Warmii zabudowy. Ściany będą pełne naturalnej zieleni, wtapiającej budynek w okoliczne sady. Po prostu, aż chce się iść na zakupy.

>>Nowe oblicze fabryki Norblina. Jak połaczyć ruinę z biurowcem

Autor: tow
Zdjęcia: Kuryłowicz & Associates
Data publikacji: 23.03.2012 10:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!