archirama.pl

Opera Marka Budzyńskiego. Największa kulturalna inwestycja wschodniej Polski

Po sześciu latach od wyboru projektu autorstwa Marka Budzyńskiego Opera i Filharmonia Podlaska zostanie oficjalnie otwarta. Markowi Budzyńskiemu, znanemu z umiejętności łączenia natury z nowoczesną architekturą, udało się wpisać gmach w parkowy krajobraz wzgórza Marii Magdaleny.

Opera i Filharmonia Podlaska

Nowoczesne wnętrza Filharmonii

Fot: materiały prasowe

Opera i Filharmonia Podlaska to największa inwestycja kulturalna we wschodniej Polsce. Autorem projektu jest prof. Marek Budzyński, jeden z czołowych współczesnych polskich architektów (autor m.in. projeku BUW, czy Sądu Najwyższego).

Architektura wtopiona w park

Nowy gmach powstał na wzgórzu Marii Magdaleny, w miejscu dawnego amfiteatru im. Czesława Niemena. Projekt profesora Marka Budzyńskiego zakładał stworzenie kompleksu urbanistycznego harmonijnie wpisującego się w parkowy otoczenie wzgórza. Od frontu znajduje się kolumnada zwieńczona szklanym dachem. W nowoczesnych wnętrzach dominuje szkło i beton, na zewnatrz rzuca się w oczy betonow, geomeryczna bryła opery. Z czasemma utonąć w zieleni porośnięta pnączami. 

Opera dysponuje dwiema salami koncertowymi. Główna może pomieścić 820 osób, kameralna 200 osób. W kompleksie znalazła się również scena letnia.

Obecnie jest to najnowocześniejsza scena z bogatym zapleczem technicznym, która ma z powodzeniem zadowolić reżyserów teatralnych, operowych, jak i organizatorów koncertów.

16 metrowy portal

Scena główna charakteryzuje się bardzo wysokim, bo aż szesnastometrowym otworem portalowym. Mechanikę sceny górnej stworzą 4 mosty oświetleniowe, 49 wyciągów liniowych i 4 wyciągi poprzeczne.

W ramach mechaniki dolnej zainstalowane zostały cztery dwupoziomowe zapadnie sceniczne oraz zapadnia orkiestronu. Dodatkowo na dolnym poziomie zapadni scenicznych poruszać się będą dwie ruchome zapadnie osobowe.

Budynek ma też bogate zaplecze przeznaczone pod komercyjną działalność kongresową.

Jednak otwarcie filharmonii to nie tylko wydarzenie w świecie architektury. Inauguracji towarzyszyć będą dwie premiery: "Straszny Dwór" Moniuszki i musical "Korczak" Chrisa Wiliamsa.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 27.09.2012 16:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!