- ARCHITEKTURA: Współczesna architektura Warszawy. Wieżowiec Prime ...
- ARCHITEKTURA: W 70. rocznicę wybuchu Powstania ...
- ARCHITEKTURA: Rozbudowa Centralnego Domu Towarowego. Nowoczesna ...
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: ŻOL. Ilustrowanego atlasu architektury Żoliborza ...
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Z cyklu książki o architekturze ...
O stalowej konstrukcji mostu Północnego można powiedzieć solidna i praktyczna. Ale temu obiektowi dużo brakuje do architektury i stylu wybudowanych w poprzednich latach mostów – Świętokrzyskiego i Siekierkowskiego. Tamte przeprawy nie tylko łączą lewy brzeg Wisły z prawym, ale są prawdziwą ozdobą architektoniczną Warszawy. Podwieszone na stalowych linach, budzą skojarzenia z najsłynniejszymi mostami na świecie. Jak choćby ze słynnym Golden Gate z San Francisco.
>>Przypomnij sobie otwarcie mostu Siekierkowskiego
Mieszkańcom warszawskich dzielnic, które łączy nowy most, jego stylistyka prawdopodobnie nie wydaje się najważniejsza. Dla nich najistotniejsze jest, że most Północny w końcu zostanie otwarty. Właściwie o nowej przeprawie przez Wisłę powinno mówić się most Marii Curie – Skłodowskiej. Bo to jest jej nowa, oficjalna nazwa.
Most Północny - inżynierska praktyczność
Nie można powiedzieć, że most Północny jest nieładny. Wydaje się po prostu zwyczajny. Za to jego konstrukcja zasługuje na uznanie. Most ma ponad 3 km długości, w tym sama przeprawa przez rzekę - ok. kilometr. Najdłuższe z 10 przęseł mostu, nurtowe, ma 160 m. Dwie podpory mostu znajdą się w nurcie rzeki, pozostałe są częściowo na terenach zalewowych. Nad podporą nurtową wysokość konstrukcji wynosi ponad 9 m. W zbrojeniach mostu znajduje się 14 tys. ton stali zbrojeniowej.
Most Północny będzie bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Powstanie tutaj jedno z najbardziej skomplikowanych skrzyżowań w Warszawie. W jednym miejscu połączy się pięć dróg wielopasmowych, trzy ciągi tramwajowe z drogami lokalnymi. To olbrzymie przedsięwzięcie inżynieryjne.
Przez most Północny będą przebiegać dwie trójpasmowe jezdnie, prowadzące w obu kierunkach. Do tego projektanci zadbali o chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe i torowisko dla tramwajów. Czy po moście Północnym przyjdzie czas na most Południowy?
>>Wiesz jak wygląda najdłuższy most na świecie?

-
Współczesna architektura Warszawy dynamicznie się rozwija. Bryła nowego wieżowca w centrum miasta, na ulicy Grzybowskiej, będzie gotowa już w pierwszym kwartale 2016 roku więcej
-
Obecnie obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Do dziś trwają zaciekłe polemiki o sens zrywu i to, czy należy wydarzenie świętować. Firma FB Antczak została generalnym wykonawcą masztu upamiętniającego Powstanie, który stanie na Rondzie Radosława w Warszawie. GALERIA więcej
-
We współczesnej architekturze Warszawy nadchodzą zmiany! Firma Immobel rozpoczyna przebudowę i rozbudowę budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego, ikony modernizmu. Prace rozpoczną się jesienią 2014 roku, a ich zakończenie przewidziane jest na I kwartał 2017 roku więcej
-
Niedawno pisaliśmy o historii architektury Warszawy w formie książki, a dokładniej atlasu architektury, który niedawno wydała fundacja Centrum Architektury. W czwartek 24 lipca 2014 odbyła się premiera. Zobaczcie zdjęcia! więcej

- ARCHITEKTURA: Współczesna architektura Warszawy. Wieżowiec Prime Corporate Center
- ARCHITEKTURA: W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Maszt upamiętniający od FB Antczak
- ARCHITEKTURA: Rozbudowa Centralnego Domu Towarowego. Nowoczesna architektura Warszawy
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: ŻOL. Ilustrowanego atlasu architektury Żoliborza – zobacz zdjęcia z premiery książki i przyjdź na spotkanie z autorami!
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Z cyklu książki o architekturze Warszawy: „ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”