archirama.pl

Otwarcie mostu Północnego. Most Północny - surowy i praktyczny

Na otwarcie mostu Północnego warszawska Białołęka czekała od lat. Most Północny, choć wyczekiwany od dawna, nie jest tak spektakularny, jak siostrzany most Siekierkowski, czy Świętokrzyski.

O stalowej konstrukcji mostu Północnego można powiedzieć solidna i praktyczna. Ale temu obiektowi dużo brakuje do architektury i stylu wybudowanych w poprzednich latach mostów – Świętokrzyskiego i Siekierkowskiego. Tamte przeprawy nie tylko łączą lewy brzeg Wisły z prawym, ale są prawdziwą ozdobą architektoniczną Warszawy. Podwieszone na stalowych linach, budzą skojarzenia z najsłynniejszymi mostami na świecie. Jak choćby ze słynnym Golden Gate z San Francisco.

 >>Przypomnij sobie otwarcie mostu Siekierkowskiego

Mieszkańcom warszawskich dzielnic, które łączy nowy most, jego stylistyka prawdopodobnie nie wydaje się najważniejsza. Dla nich najistotniejsze jest, że most Północny w końcu zostanie otwarty. Właściwie o nowej przeprawie przez Wisłę powinno mówić się most Marii Curie – Skłodowskiej. Bo to jest jej nowa, oficjalna nazwa.

Most Północny  - inżynierska praktyczność

Nie można powiedzieć, że most Północny jest nieładny. Wydaje się po prostu zwyczajny. Za to jego konstrukcja zasługuje na uznanie. Most ma ponad 3 km długości, w tym sama przeprawa przez rzekę - ok. kilometr. Najdłuższe z 10 przęseł mostu, nurtowe, ma 160 m. Dwie podpory mostu znajdą się w nurcie rzeki, pozostałe są częściowo na terenach zalewowych. Nad podporą nurtową wysokość konstrukcji wynosi ponad 9 m. W zbrojeniach mostu znajduje się 14 tys. ton stali zbrojeniowej.

Most Północny będzie bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Powstanie tutaj jedno z najbardziej skomplikowanych skrzyżowań w Warszawie. W jednym miejscu połączy się pięć dróg wielopasmowych, trzy ciągi tramwajowe z drogami lokalnymi. To olbrzymie przedsięwzięcie inżynieryjne.

Przez most Północny będą przebiegać dwie trójpasmowe jezdnie, prowadzące w obu kierunkach. Do tego projektanci zadbali o chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe i torowisko dla tramwajów. Czy po moście Północnym przyjdzie czas na most Południowy?

>>Wiesz jak wygląda najdłuższy most na świecie?

Autor: tow
Data publikacji: 23.03.2012 15:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!