Przez kilkadziesiąt lat Pałac Kultury i Nauki w centrum Warszawy był budynkiem najbardziej znienawidzonym przez wielu mieszkańców stolicy. Niepostrzeżenie wrósł w miejski krajobraz i stał się symbolem Warszawy, reprodukowanym na koszulkach i okładkach książek, w foremkach do pieczenia i wieszakach.
Pałac Kultury na Pradze
PkIN kojarzy się raczej z centrum Warszawy, ale od niedawna jego kopia znajduje się na drugim, praskim brzegu Wisły. Na terenie Soho Factory w Warszawie powstała instalacja złożona z prawie pięciuset sześciennych brył. To prawdziwy szybkościowiec, bijący na głowę osiągnięcia murarskich brygad. Cała instalacja zmontowana została w zaledwie kilka godzin. Bryła liczy przeszło dziewięć metrów wysokości. Budulcem są sześcienne kostki GRID o wymiarach 40x40x40 cm. Kubiki zaprojektowane zostały przez Petera J. Lassena, duńskiego designera i promotora sztuki. Są ażurowe, więc instalację oglądać można zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Materiał wyprodukowany został z formowanego wtryskowo nylonu wzmocnionego włóknem szklanym. Tworzywo jest odporne na zmiany pogody, więc instalacja może przetrwać bez szkody całe lata.
Forma jest lekka, przypomina przestrzenny szkic socrealistycznego wieżowca. W Soho Factory jest zresztą więcej takich gier z historią architektury. Budynek Rebel One z fantastycznym bogactwem ceglanych wątków jest nawiązaniem do międzywojennych realizacji z betonowej cegły. Kopię Pałacu Kultury wykonała firma Inspiratique z Poznania we współpracy z projektantką Dominiką Wojtkowską-Banaszek.
