Olimpiada w Londynie stworzyła miastu sprzyjające okoliczności do rewitalizacji doliny rzeki Lea. Na naszych oczach przekształca się ona z jednego z najbardziej niedoinwestowanych obszarów Wielkiej Brytanii w park wyznaczający standardy dla środowiska miejskiego XXI wieku. Głównym celem twórców Parku Olimpijskiego było stworzenie miejsca użytkowanego również po zawodach. Jest to trudny problem, z którym borykali się już poprzedni gospodarze Igrzysk (Barcelona, Sydney, czy Ateny).
Po igrzyskach Park Olimpijski zostanie przekształcony w jeden z największych parków miejskich w Europie, stworzonych w ciągu ostatnich 150 lat. Będzie on połączony od strony południowej z ujściem Tamizy, od strony północnej zaś z wiejskim krajobrazem hrabstwa Hertfordshire. Kanały i drogi wodne rzeki Lea mają być oczyszczone i poszerzone, a naturalne tereny zalewowe okolicy zostaną przywrócone, aby zapewnić podmokłe siedliska dzikiej przyrody.
Jako, że ekologia będzie głównym tematem Olimpiady 2012, trwałe konstrukcje przewidziano jedynie dla obiektów, które będą wykorzystywane po igrzyskach. Wszystkie inne budowle mają być tymczasowymi pawilonami. Światowej klasy ośrodki sportowe oraz nowoczesna infrastruktura w przyszłości staną się częścią miasteczka uniwersyteckiego, ale będą również otwarte dla lokalnych klubów i miejscowej społeczności.
Zaprojektowane przez biuro Zahy Hadid Centrum Sportów Wodnych będzie bramą do parku olimpijskiego. Jego pojemność zmniejszy się z 17 500 miejsc podczas zawodów, do 2 500 po ich zakończeniu. Podobna zmiana nastąpi w wyglądzie Stadionu Olimpijskiego, gdzie liczba miejsc zostanie zredukowana z 80 do 25 tysięcy. Olimpijskie Centrum Hokeja zmniejszy swoją pojemność z 15 do pięciu tysięcy kibiców. Hala Piłki Ręcznej zostanie zaadaptowana jako ośrodek wielosportowy. Park Rowerowy ku niezadowoleniu fanów tego sportu będzie mniejszy, niż początkowo przewidywano. Oprócz hali do kolarstwa torowego znajdzie się tu również trasa wyścigowa dla BMXów.
Tymczasowym obiektem w Parku Olimpijskim będzie między innymi Hala do Koszykówki. Po zakończeniu Igrzysk zostanie ona rozebrana, a dwie trzecie materiałów, z których ją wykonano będzie można ponownie wykorzystać lub przetworzyć.
Miasteczko Olimpijskie, w którym sportowcy i ich ekipy będą mieszkać podczas Olimpiady zostanie przekształcone w osiedle, oferujące 3 600 mieszkań. W planach jest również budowa kolejnych zespołów mieszkaniowych, a co za tym idzie sklepów, restauracji i kawiarni, które będą wykorzystywane przez lokalną społeczność. Ponadto przywrócone zostaną zniszczone na czas budowy parku rodzinne ogródki działkowe.
Kolejną atrakcją Parku Olimpijskiego będzie również ogromna rzeźba z tarasem widokowym: ArcelorMittal Orbit. Stalową konstrukcję zaprojektowali brytyjscy artyści, Anish Kapoor i Cecil Balmond. Wieża będzie mierzyła 115 metrów wysokości i będzie największym obiektem sztuki publicznej w Wielkiej Brytanii. Usytuowana pomiędzy Stadionem Olimpijskim a Centrum Sportów Wodnych pozwoli zwiedzającym objąć wzrokiem cały teren parku, dzięki dwóm platformom obserwacyjnym.