archirama.pl

Piękna 19, czyli Mała Pasta. Architektura Warszawy i biurowce

Mała Pasta to nowy biurowiec położony w centrum Warszawy, niedaleko socrealistycznej architektury Placu Konstytucji. Jak udała się modernizacja historycznego budynku? GALERIA

Współczesna architektura Warszawy: Mała Pasta w nowej odsłonie

Współczesna architektura Warszawy: Mała Pasta, czyli biurowiec przy Pięknej 19


Mała Pasta to jeden z przykładów modernistycznej architektury Warszawy.  Historyczny budynek powstał w latach 1936-1938. Bryła była częścią kompleksu budynków centrali telefonicznej Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonów, znanej przede wszystkim z główneggo obiektu, czyli ierwszego warszawskiego wysokościowca. Projekt Małej Pasty przygotował Józef Napoleon Czerwiński, warszawski architekt mający na koncie wiele realizacji w śródmieściu Warszawy.  Budynek został w czasie wojny zrujnowany, w czasie Powstania Warszawskiego o budynek toczyły się ciężkie walki.

Rewitalizacja modernistycznej bryły

Projekt modernizacji budynku przy Pięknej 19 oraz architekturę wnętrz przygotował Maciej Myszkowski, a za całą inwestycję odpowiada BL Investment Trust. We wnętrzach nawiązano do wzorów modernistycznej architektury. Wykładzina z wzorzystego marmuru jest tłem dla prostych brył recepcji, a wystrój uzupełnia solidna stolarka i lampy kojarzące się ze stylistyka art deco.  
Adaptacja modernistycznej architektury do współczesnych potrzeb wymagała sporo pracy. Inwestor wyposażył biurowiec w klimatyzację, techniczne podłogi i windę firmy KONE. Przy okazji przebudowy powiększono powierzchnię obiektu, powiększając najwyższą kondygnację. Nadbudowana część wyraźnie odcina się od głównej bryły. Lekka konstrukcja, szklane „żyletki” na elewacji i jasne kolory dzielą elewację na dwie części.

Jak będzie wyglądało wnętrze bryły, zależy przede wszystkim od najemców. Projekt pozwala na podzielenie biurowca na niewielkie pomieszczenia, albo założenie typowego open space. Powierzchnia biurowa to ok. 2300 m kw. Być może dodatkowe pomieszczenia (np. archiwa czy magazyny) powstaną w piwnicy.

Tak wyglądał budynek przed modernizacją:


Wyświetl większą mapę

Data publikacji: 6.05.2014 14:04

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!