archirama.pl

Wrocławski Manhattan, czyli sedesowce z Placu Grunwaldzkiego

Sześć bloków, niby zwykłe osiedle, jednak ich forma stawia je w czołówce polskiej architektury późnego modernizmu. Plac Grunwaldzki okalają budynki o miękkich, wyoblonych balkonach, stąd ich przydomek – sedesowce. Dzieło Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak wciąż zachwyca swoją futurystycznością

Osiedle Plac Grunwaldzki

Wrocław, pl. Grunwaldzki

Fot: Nicolas Grospierre

To chyba jedne z najpopularniejszych wrocławskich budynków. Wzbudzają jednak sprzeczne uczucia. Z jednej strony mieszkańcy narzekają na niefunkcjonalnie mieszkania, sam stan budynków też pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej to przykład świetnej i odważnej architektury powojennej, w której pobrzmiewają echa popu, futuryzmu, a nawet brutalizmu, ze względu na wszechobecny surowy beton.

Osiedle Plac Grunwaldzki to sześć 16-piętrowych bloków i kilka pawilonów handlowych połączonych w jeden organizm za pomocą zawieszonej w powietrzu betonowej esplanady  o długości 55 metrów. Założenie powstawało w latach 1968-1978, kiedy charakterystyczne było odejście od oszczędnych środków wyrazu na rzecz efektów rzeźbiarskich, światłocieniowych. Typowe są także industrialno-futurystyczne stylizacje.

Elewacje wrocławskich wieżowców zostały obłożone prefabrykowanymi panelami o obłych kształtach. Stąd ich popularna nazwa „sedesowce”. W pawilonach handlowych warto zwrócić uwagę na wielokrotnie powtórzony motyw okrągłych otworów, przypominających wentylatory przemysłowej konstrukcji.

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: TM
Zdjęcia: Nicolas Grospierre
Data publikacji: 7.06.2011 16:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!