Koncepcja pracowni ArC2 zakłada m.in. powstanie pod placem Społecznym tunelu , który zacznie się przy mostach Grunwaldzkim i Pokoju, a zakończy na ulicy Pułaskiego, kładki pieszej nad brzegiem Warty, no i oczywiście samą zabudowę placu. Zdaniem Mariusz Szlachcic z pracowni ArC2, centralną część placu mogą zająć budynki, które zaprojektowaliby najlepsi architekci świata.
Według planu mają tam powstać biura, galerie handlowe, ale też mieszkania.
Plac Społeczny marzeń
Obecny na spotkaniu wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl przyznał nawet, że to jest plac Społeczny jego marzeń. Jednak konkretów wciąż brak. - Chcemy przede wszystkim przygotować plan, aby wykorzystać go w przyszłości. Kiedy to się stanie? Tego nie da się sprecyzować - mówił w rozmowie z Dziennikiem Wrocławskim Adam Grehl.
Ważny węzeł komunikacyjny
Miasto liczy na prywatnych inwestorów. Jednak najpierw potrzebne są spore inwestycje w infrastrukturę. Plac Społeczny obecnie jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Aby rozpocząć zabudowę tego terenu, trzeba m.in. wyburzyć dwie estakady. Aby było to możliwe, ruch musi zostać przełożony na aleję Południową. To trasa, która ma się rozpoczynać właśnie na pl. Społecznym, podziemnym tunelem. Kierowcy wyjadą z niego na ul. Pułaskiego. Aleja zakończy się na pl. Strzegomskim. Sama budowa drogi ma potrwać kilka lat. Wrocławski ratusz szacuje, że realizacja prezentowanej koncepcji nie zacznie się szybciej, niż za 10 lat.