archirama.pl

Plac Społeczny we Wrocławiu. Koncepcja urbanistyczna do realizacji za 10 lat

Architekci zaprezentowali wrocławskim radnym koncepcję zabudowy tzw. placu Społecznego. Choć została przyjęta z entuzjazmem, na razie nie wiadomo kiedy mogłaby być zrealizowana – donosi Gazeta Wrocławska.

Plac Społeczny we Wrocławiu

Koncepcja urbanistyczna dla placu Społecznego we Wrocławiu, pracownia ArC2

Fot: klatka z prezentacji ArC2

Koncepcja pracowni ArC2 zakłada m.in. powstanie pod placem Społecznym tunelu , który zacznie się przy mostach Grunwaldzkim i Pokoju, a zakończy na ulicy Pułaskiego, kładki pieszej nad brzegiem Warty, no i oczywiście samą zabudowę placu. Zdaniem Mariusz Szlachcic z pracowni ArC2, centralną część placu mogą zająć budynki, które zaprojektowaliby najlepsi architekci świata.

Według planu mają tam powstać biura, galerie handlowe, ale też mieszkania.

Plac Społeczny marzeń

Obecny na spotkaniu wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl przyznał nawet, że to jest plac Społeczny jego marzeń. Jednak konkretów wciąż brak. - Chcemy przede wszystkim przygotować plan, aby wykorzystać go w przyszłości. Kiedy to się stanie? Tego nie da się sprecyzować - mówił w rozmowie z Dziennikiem Wrocławskim Adam Grehl.

Ważny węzeł komunikacyjny

Miasto liczy na prywatnych inwestorów. Jednak najpierw potrzebne są spore inwestycje w infrastrukturę.  Plac Społeczny obecnie jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Aby rozpocząć zabudowę tego terenu, trzeba m.in. wyburzyć dwie estakady. Aby było to możliwe, ruch musi zostać przełożony na aleję Południową. To trasa, która ma się rozpoczynać właśnie na pl. Społecznym, podziemnym tunelem. Kierowcy wyjadą z niego na ul. Pułaskiego. Aleja zakończy się na pl. Strzegomskim. Sama budowa drogi ma potrwać kilka lat. Wrocławski ratusz szacuje, że realizacja prezentowanej koncepcji nie zacznie się szybciej, niż za 10 lat.

Autor: mjc
Zdjęcia: klatka z prezentacji ArC2
Data publikacji: 15.11.2012 11:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!