archirama.pl

Plac zabaw na ścianie, otwarta architektura projektu Toshiaki Oyabu Architects

Ciekawy projekt biura Toshiaki Oyabu Architects. Wąska przestrzeń w gęsto zabudowanej Osace została przekształcona w miejsce o niemal nieograniczonym potencjale. Można się tu bawić, urządzić piknik, albo urodzinowe przyjęcie. Neutralna rampa pomiędzy domami, łatwo dostępna z zewnątrz, sprzyja zacieśnianiu więzów społecznych

Jak stworzyć coś z niczego, czyli otwarta architektura, projektu Toshiaki Oyabu Architects

Open Architecture, projekt Toshiaki Oyabu Architects

Fot: Akira Itoh, dzięki uprzejmości Toshiaki Oyabu Architects

Architekci z japońskiego biura Toshiaki Oyabu Architects wymyślili ciekawy pomysł na rozwiązanie problemu niedoboru przestrzeni publicznych w ciasno zabudowanych miastach. Inspirując się tradycyjną japońską konstrukcją hiroen - przypominającą werandę strukturą, projektanci stworzyli kilkupoziomową rampę do spotkań i zabaw dla dzieci.

Ta nietypowa budowla powstała w wąskiej, niewykorzystanej przestrzeni pomiędzy pięcioma domami mieszkalnymi w Osace. Konstrukcję wykonano z metalowej siatki, która nie ogranicza dostępu światła do otaczających budynków. Genialna w swojej prostocie konstrukcja natychmiast została skolonizowana przez okoliczną bandę urwisów. To świetny pomysł dla rodziców, bo mogą mieć swoje pociechy na oku, nie ograniczając ich wolności.

Architekci zdecydowali nie narzucać użytkownikom żadnego programu, dzięki czemu rampa pozostaje elementem neutralnym, który w każdej chwili można dostosować do potrzeb mieszkańców.

Źródło: materiały prasowe
Autor: MI
Zdjęcia: Akira Itoh, dzięki uprzejmości Toshiaki Oyabu Architects
Data publikacji: 29.07.2011 12:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!