archirama.pl

POLSKA AMBASADA W BERLINIE w nowym budynku projektu pracowni JEMS Architekci

Projekt pracowni JEMS Architekci zwyciężył w konkursie MSZ na koncepcję architektoniczną budynku polskiej ambasady w Berlinie. Według planów MSZ, budowa ma się zakończyć w 2016 r. i będzie kosztować około 40 mln euro.

Ambasada w Berlinie

Projekt pracowni JEMS Architekci zwyciężył w konkursie MSZ na koncepcję architektoniczną budynku polskiej ambasady w Berlinie.

Fot: JEMS Architekci

Zwycięski projekt został doceniony przez sąd konkursowy za "interesującą, odpowiednią do charakteru obiektu i rangi miejsca propozycję wkomponowania obiektu ambasady w zastany kontekst miejsca".

Atrakcyjny mikroświat dziedzińców

Uznanie zyskała też zaproponowana struktura przestrzenna budynku ambasady w Berlinie, która - jak napisano w uzasadnieniu do werdyktu - "stwarza swój własny, atrakcyjny a zarazem intymny i bezpieczny mikroświat, skupiony wokół wewnętrznych dziedzińców, a przy tym zapraszający, przyjazny dla gościa".

Projekt doceniono ponadto za "właściwe rozwiązanie problemów programowo-funkcjonalnych, dające perspektywę elastyczności i łatwości w użytkowaniu obiektu" oraz "za dobre rozwiązania techniczno-technologiczne, z uwzględnieniem bilansu energetycznego".

 

Stary budynek ciągle straszy

Podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski zapowiedział podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu, że budynek nowej ambasady w ciągu najbliższych trzech lat zajmie miejsce starego, który - jak się wyraził - "ciągle jeszcze niestety straszy w centrum Berlina".

Jak dodał, nowy budynek ambasady będzie "świadczył o sile, dostojeństwie i sprawności polskiego państwa, będzie naszą wizytówką w stolicy jednego z najważniejszych państw Unii Europejskiej".

Pomianowski przypomniał, że pierwszy konkurs na budynek ambasady w Berlinie ogłoszono już w 1997 r., jednak, jak do tej pory, nie udało się skutecznie zakończyć projektu. Wiceszef MSZ podkreślił, że wtorkowe ogłoszenie wyników konkursu, to dla MSZ "kluczowy moment w procesie realizacji tej bardzo ważnej inwestycji".

Przełamali fatum

"Dzisiaj fatum ciążące nad tą inwestycją zostało przełamane. W ciągu trzech lat ten budynek stanie w Berlinie i będzie nas godnie reprezentował" - oświadczył Pomianowski.

Jak poinformował wiceminister, MSZ przewiduje, że budowa nowej ambasady według zwycięskiego projektu będzie kosztować około 40 mln euro. Zaznaczył, że kwota ta będzie rozłożona na kilka lat. "Proces inwestycyjny będzie trwał dwa, trzy lata, a zatem jest to kwota rozłożona na dwa lub trzy plany budżetowe" - powiedział wiceminister.

Pomianowski dodał, że kalendarz realizacji inwestycji jest napięty, ale realny. Jak poinformował, w ciągu miesiąca pracowania architektoniczna rozpocznie szczegółowe projektowanie oraz przygotowanie dokumentacji przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy. 

"Pod koniec 2013 r. liczymy, że przetarg wyłoni wykonawcę tej inwestycji i rozpocznie się wyburzanie obecnej rudery przy Unter den Linden i budowa nowej ambasady" - powiedział wiceminister. Jak dodał, według analiz specjalistów, budowa powinna trwać nie więcej niż dwa lata.

"A zatem sumując te poszczególne terminy mamy rok 2016. Wydaje nam się, że jest to wprawdzie bardzo napięta, ale realna perspektywa zasiedlenia i uruchomienia wszystkich funkcji ambasady Polski w Berlinie" - powiedział Pomianowski.

Prezes Stowarzyszenia Architektów RP Jerzy Grochulski, który przewodniczył komisji konkursowej, podkreślił, że rywalizacja była niezwykle wyrównana. Jak mówił, nadesłano 39 bardzo dobrych projektów. "Praca sądu konkursowego była tyleż intrygująca co trudna, bo z szeregu bardzo dobrych prac musieliśmy wybrać najlepszą" - powiedział.

Drugą nagrodę i 100 tys. zł otrzymał projekt autorstwa pracowni Wolski Architekci Sp. z o.o. Sąd konkursowy przyznał też przewidziane regulaminem konkursu dwa różnorzędne wyróżnienia; autorzy wyróżnionych projektów otrzymają po 50 tys. zł. Są to: konsorcjum reprezentowane przez dr. inż. arch. Romualda Loeglera oraz pracownia KKM Kozień Architekci - Magdalena Kozień-Woźniak, Marek Kozień, Katarzyna Kozień-Kornecka.

Budynek polskiej ambasady w Berlinie stoi przy głównym bulwarze stolicy Niemiec Unter den Linden. Pochodzący z przełomu lat 60. i 70 gmach jest w bardzo złym stanie i został zamknięty w 1999 roku. Obecnie ambasada polska mieści się w pałacyku znajdującym się w oddalonej od centrum dzielnicy Grunewald, w którym przed 1989 r. była siedziba polskiej misji wojskowej i dodatkowo wynajmuje inne pomieszczenia dla pracowników.

Autor: mjc
Zdjęcia: JEMS Architekci
Data publikacji: 28.11.2012 11:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!