Architektura

Polska Wikipedia ma już 10 lat!

Polskojęzyczna autonomiczna edycja Wikipedii – internetowej encyklopedii – powstała 26 września 2001 roku. 14 maja 2008 roku zawierała już pół miliona haseł. Polska Wikipedia należy do czołówki największych Wikipedii pod względem liczby artykułów, ustępując wersji angielskiej, niemieckiej, francuskiej oraz włoskiej.  Jest w ścisłym gronie najpopularniejszych polskich witryn internetowych

26
Wrzesień
2011
Wikipedii
 • Wikipedii

Logo 10. urodzin polskojęzycznej edycji Wikipedii

Fot: Mikołka & odder / Polska Wikipedia

Polska Wikipedia została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego.

Początkowo funkcjonowała jako samodzielny projekt Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa i znajdowała się pod adresem wiki.rozeta.com.pl. 12 stycznia 2002, zgodnie z sugestią twórców wersji angielskiej, została przyłączona do projektu międzynarodowego i przeniosła się pod adres pl.wikipedia.com, a 22 listopada 2002 na podstawowy do dnia dzisiejszego http://pl.wikipedia.org.

Obecnie polska Wikipedia ma także własną domenę www.wikipedia.pl, która przekierowuje na adres pl.wikipedia.org.

27 stycznia 2005 założyciele polskiej edycji Wikipedii, Krzysztof P. Jasiutowicz oraz Paweł Jochym, otrzymali nagrodę Internetowego Obywatela Roku 2004 przyznawaną przez stowarzyszenie Internet Obywatelski.

13 października 2009 Polskie Towarzystwo Informatyczne wyróżniło polską Wikipedię nagrodą im. Jana Łukasiewicza za innowacyjność społeczną.

W sierpniu 2005 roku zostało założone, a 15 listopada tego samego roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest reprezentowanie i wspieranie projektów Fundacji Wikimedia, a także działanie na rzecz rozwoju społeczności skupionej wokół tych projektów.

800 tys. haseł

18 września 2005 polska Wikipedia wyprzedziła szwedzką wersję Wikipedii i tym samym znalazła się na szóstym miejscu wśród największych wersji Wikipedii. Kilka dni później, bo 23 września polska wersja Wikipedii znalazła się na piątym miejscu wyprzedzając włoską wersję Wikipedii.

15 stycznia 2006 polska wersja Wikipedii znalazła się na czwartym miejscu wyprzedzając japońską wersję Wikipedii i utrzymywała się na tym miejscu do maja 2011. Zbliżyła się również do francuskiej wersji Wikipedii, a najmniejszą odległość odnotowano 18 lutego 2006, różnica wynosiła wtedy około 27 tysięcy haseł. Później jednak liczba ta systematycznie się zwiększała.

Obecnie (od maja 2011) polska Wikipedia liczy ponad 800 000 artykułów, co czyni ją jedną z największych edycji językowych Wikipedii – znajduje się na 5. miejscu (po edycjach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej).

Jakość czy jakoś

Różnie oceniana jest jakość haseł polskiej Wikipedii. Hasła często zawierają błędy językowe, bo pisane są przez wolontariuszy (głównie studentów, pasjonatów i hobbystów z misją tworzenia źródeł wiedzy dla innych). Język Wikipedii różni się od języka profesjonalnych encyklopedii, ale dla wielu to zaleta, bowiem hasła są napisane prościej i bardziej zrozumiale (w ponad 1/3 haseł występują kolokwializmy zaczerpnięte z języka potocznego, używane są pleonazmy). Często spotyka się niewłaściwą (bądź niedbałą) interpunkcję.

Wg danych sprzed 2007 roku, w 1/5 haseł polskiej Wikipedii, autorzy (nie przestrzegając jednej z podstawowych zasad Wikipedii, neutralnego punktu widzenia) prezentowali osobiste, subiektywne poglądy.

Polska Wikipedia w odróżnieniu od niemieckiej i anglojęzycznej wersji , nie była jak dotąd dokładnie audytowana przez zewnętrzne instytucje pod kątem ogólnej jakości artykułów.

Wikipedia a… sprawa Polska

Jednak to nie szkodzi Wikipedii – żadna papierowa encyklopedia nie jest w stanie tak szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Według badania Megapanel PBI/Gemius, przeprowadzonego w lipcu 2009, Wikipedia miała w Polsce 7,4 mln użytkowników i zajęła pod tym względem 10. miejsce wśród wszystkich witryn internetowych.

Wśród korzystających z Wikipedii jest m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski. Do historii przeszło jego wystąpienie publiczne w maju 2010 roku, kiedy mówiąc o Radzie Bezpieczeństwa Narodowego posługiwał się kartką z… wydrukowanym hasłem na temat Rady z polskiej Wikipedii.

Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez Wikipedii. Korzystają z niej nie tylko prezydenci, ale i uczniowie, studenci, naukowcy, krzyżówkowicze, a także dziennikarze. Niniejszy artykuł powstał… na podstawie hasła z Wikipedii: „Polska Wikipedia”.

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: Mikołka & odder / Polska Wikipedia
Tagi: internetowa encyklopedia, polska wersja Wikipedii, Polska Wikipedia, Wikipedia,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

 • 15.09-08.10.2011
  Czar stolicy - zdjęcia Warszawy z początku XX wieku

  Czar stolicy - zdjęcia Warszawy z początku XX wieku

  Fotoplastikon, Al. Jerozolimskich 51, Warszawa (oficyna kamienicy)

  Stereoskopowy obraz Warszawy początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Na wystawę do fotoplastikonu zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego. Fotografie stolicy sprzed... więcej

 • 17.09-20.11.2011
  Wystawa "Hans Poelzig – architekt, nauczyciel, artysta"

  Wystawa "Hans Poelzig – architekt, nauczyciel, artysta"

  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

  Hans Poelzig zapisał się w historii niemieckiej architektury jako jeden z czołowych jej przedstawicieli swojego czasu. Współcześni, a zwłaszcza jego uczniowie szanowali go... więcej

 • 17.09-02.10.2011
  Ciało/Umysł - 10 Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

  Ciało/Umysł - 10 Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

  Warszawa (konferencja, warsztaty i filmy w Akademii Teatralnej – Collegium Nobilium), spektakle w różnych miejscach

  W dniach 17 września-2 października w Warszawie odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego „Ciało/Umysł”. Jak co roku wystąpią... więcej

KALENDARZ

Wrzesień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.