Polska Wikipedia została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego.
Początkowo funkcjonowała jako samodzielny projekt Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa i znajdowała się pod adresem wiki.rozeta.com.pl. 12 stycznia 2002, zgodnie z sugestią twórców wersji angielskiej, została przyłączona do projektu międzynarodowego i przeniosła się pod adres pl.wikipedia.com, a 22 listopada 2002 na podstawowy do dnia dzisiejszego http://pl.wikipedia.org.
Obecnie polska Wikipedia ma także własną domenę www.wikipedia.pl, która przekierowuje na adres pl.wikipedia.org.
27 stycznia 2005 założyciele polskiej edycji Wikipedii, Krzysztof P. Jasiutowicz oraz Paweł Jochym, otrzymali nagrodę Internetowego Obywatela Roku 2004 przyznawaną przez stowarzyszenie Internet Obywatelski.
13 października 2009 Polskie Towarzystwo Informatyczne wyróżniło polską Wikipedię nagrodą im. Jana Łukasiewicza za innowacyjność społeczną.
W sierpniu 2005 roku zostało założone, a 15 listopada tego samego roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest reprezentowanie i wspieranie projektów Fundacji Wikimedia, a także działanie na rzecz rozwoju społeczności skupionej wokół tych projektów.
800 tys. haseł
18 września 2005 polska Wikipedia wyprzedziła szwedzką wersję Wikipedii i tym samym znalazła się na szóstym miejscu wśród największych wersji Wikipedii. Kilka dni później, bo 23 września polska wersja Wikipedii znalazła się na piątym miejscu wyprzedzając włoską wersję Wikipedii.
15 stycznia 2006 polska wersja Wikipedii znalazła się na czwartym miejscu wyprzedzając japońską wersję Wikipedii i utrzymywała się na tym miejscu do maja 2011. Zbliżyła się również do francuskiej wersji Wikipedii, a najmniejszą odległość odnotowano 18 lutego 2006, różnica wynosiła wtedy około 27 tysięcy haseł. Później jednak liczba ta systematycznie się zwiększała.
Obecnie (od maja 2011) polska Wikipedia liczy ponad 800 000 artykułów, co czyni ją jedną z największych edycji językowych Wikipedii – znajduje się na 5. miejscu (po edycjach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej).
Jakość czy jakoś
Różnie oceniana jest jakość haseł polskiej Wikipedii. Hasła często zawierają błędy językowe, bo pisane są przez wolontariuszy (głównie studentów, pasjonatów i hobbystów z misją tworzenia źródeł wiedzy dla innych). Język Wikipedii różni się od języka profesjonalnych encyklopedii, ale dla wielu to zaleta, bowiem hasła są napisane prościej i bardziej zrozumiale (w ponad 1/3 haseł występują kolokwializmy zaczerpnięte z języka potocznego, używane są pleonazmy). Często spotyka się niewłaściwą (bądź niedbałą) interpunkcję.
Wg danych sprzed 2007 roku, w 1/5 haseł polskiej Wikipedii, autorzy (nie przestrzegając jednej z podstawowych zasad Wikipedii, neutralnego punktu widzenia) prezentowali osobiste, subiektywne poglądy.
Polska Wikipedia w odróżnieniu od niemieckiej i anglojęzycznej wersji , nie była jak dotąd dokładnie audytowana przez zewnętrzne instytucje pod kątem ogólnej jakości artykułów.
Wikipedia a… sprawa Polska
Jednak to nie szkodzi Wikipedii – żadna papierowa encyklopedia nie jest w stanie tak szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Według badania Megapanel PBI/Gemius, przeprowadzonego w lipcu 2009, Wikipedia miała w Polsce 7,4 mln użytkowników i zajęła pod tym względem 10. miejsce wśród wszystkich witryn internetowych.
Wśród korzystających z Wikipedii jest m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski. Do historii przeszło jego wystąpienie publiczne w maju 2010 roku, kiedy mówiąc o Radzie Bezpieczeństwa Narodowego posługiwał się kartką z… wydrukowanym hasłem na temat Rady z polskiej Wikipedii.
Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez Wikipedii. Korzystają z niej nie tylko prezydenci, ale i uczniowie, studenci, naukowcy, krzyżówkowicze, a także dziennikarze. Niniejszy artykuł powstał… na podstawie hasła z Wikipedii: „Polska Wikipedia”.