archirama.pl

POMNIK OFIAR WTC. Nowe wieże WTC powstają na obszarze Ground Zero

Kompleks obiektów, nowe budynki WTC, które mają powstać na terenie obecnego Ground Zero znacznie wychodzi poza założenie dawnego WTC. Ze zniszczonych w zamachu 11 września bliźniaczych wież WTC powstaje kompleks wieżowców nowego WTC.

Pomnik ofiar ataku na WTC

Wizualizacja National 9/11 Memorial and Museum w Nowym Jorku. W miejscu fundamentów dawnych wież World Trade Center powstały dwa wielkie baseny. To Pomnik Pamięci ofiar zamachu terrorystycznego z 11 września

Fot: www.wtc.com

Pomnik Ofiar ataku na WTC

Projekt zagospodarowania przestrzeni przez Daniel Libeskind Studio zakładał budowę pomnika ofiar zamachu z 11 września 2001 roku .Dokładny projekt pomnika to dzieło Michaela Arada, Petera Walkera i Davisa Brody'ego Bonda oraz pracowni Snøhetta. Od 11 września 2011 roku pomnik został oficjalnie otwarty i dostępny dla wszystkich. Założenie jest odseparowane od pozostałych obiektów i zgiełku miasta. Strefę ciszy i rozmyślań udało się osiągnąć dzięki alei dębów otaczających Pomnik Ofiar zamachu na WTC. Na pomnik składają się dwa baseny, symbolizujące pustkę po zniszczonych 11 września 2001 roku wieżach World Trade Center. Baseny zostały otoczone murami, gdzie na tablicach z brązu zostały wypisane wszystkie nazwiska ofiar poległych nie tylko podczas zamachu na WTC, ale także w innych częściach USA, między innymi w Pentagonie.

>> One WTC wyrósł ponad zabudowę NY. Zobacz, jak teraz wygląda!

Nie dwie, a cztery wieże WTC

Obecny projekt WTC zakłada powstanie nie dwóch, a czterech wież. Każda z nich zaprojektowana przez innego architekta i inne biuro. Proponowano różne nazwy dla nowych wieżowców. Wśród nich najgłośniejsza była Freedom Tower, która nadana miała zostać najwyższemu wieżowcowi budowanemu w miejscu dawnych WTC. Jednak postanowiono zachować nazwę World Trade Center. Każdy budynek jednak będzie posiadał swój numer. I tak One WTC przejął prowadzenie pośród pozostałych drapaczy chmur w Nowym Jorku. Wiodący prym Empire State Building zszedł na drugi plan od kiedy One WTC osiągnął docelową wysokość 541 metrów (105 kondygnacji). Szklany wieżowiec, stanowiący główny element kompleksu WTC to wynik współpracy Daniela Libeskinda, Davida Childsa oraz pracowni architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill.

Two World Trade Center również wyższy od Empire State Building

Drugi co do wysokości wieżowiec został zaprojektowany przez pracownię Normana Fostera. Wieżowiec osiągnie wysokość 389 metrów. Podobnie jak w pierwszym drapaczu chmur, elewacje zostaną całkowicie przeszklone. 2 WTC zostało złożone z czterech podłużnych prostopadłościanów, które na samej górze zostały ścięte pod skosem, tworząc cztery, błyszczące w słońcu diamenty, wskazujące miejsce pamięci ofiar zamachu na WTC.

>> Zobacz zdjęcia i wizualizacje nowego kompleksu WTC!

Poza czterema wieżami, na terenie Ground Zero powstanie muzeum upamiętniające tragiczny dzień 11 września 2001 roku. Będzie ono współgrać z przylegającym do niego Pomnikiem Ofiar zamachu na WTC.Cały węzeł komunikacyjny został zaprojektowany przez Santiago Calatravę.

Projekt nowego WTC jest wynikiem współpracy architektów światowej klasy. Wszyscy złączyli swoje siły po to aby stworzyć założenie upamiętniające dzień 11 września 2001 roku, ale także chcieli stworzyć projekt pokazujące, że USA mimo tej wielkiej tragedii podniosło się z gruzów i idzie żwawym krokiem do przodu.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.wtc.com, © Foster + Partners, Wikimedia Commons
Data publikacji: 27.08.2012 14:47

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!