Projekt zakłada poszerzenie i uporządkowanie przestrzeni istniejącego Placu Solidarności, przy którym wznosić się będzie Europejskie Centrum Solidarności. - mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci - Plac ten został połączony za bulwaru pomocą zielonego z Placem Porozumień Sierpniowych (zaprojektowanym w sąsiedztwie historycznej Sali BHP) a następnie z Placem Przy Pirsie przy nabrzeżu martwej Wisły, gdzie zaplanowano salę konferencyjno-wystawową przeznaczoną do międzynarodowych spotkań związanych z walką o prawa człowieka.
POMNIK STOCZNIOWCÓW
Rozciągające się wzdłuż zaprojektowanego bulwaru szpalery owocujących jabłoni stanowią symbol harmonii życia, jaką powinna nieść wolność. Kontrast tak ukształtowanej przestrzeni ze świadomie pozostawionymi dźwigami portowymi nawiązuje do przemysłowej tradycji tego miejsca. Zaprojektowana w zieleni Droga do Wolności kończy się w sposób otwarty szerokim widokiem w kierunku wody.
Przypominając o stworzonym siedem lat temu projekcie chcemy zachęcić Państwa do dyskusji na temat zagospodarowania publicznej przestrzeni sąsiedztwa ECS. Dwa projekty - Europejskiego Centrum Solidarności oraz Drogi do Wolności - mogą stanowić niezwykle interesującą atrakcję turystyczną Gdańska wpisując się w zainteresowanie postindustrialną architekturą.
>>Pomnik ofiar ataku na World Trade Center

-
Bryła Europejskiego Centrum to nowa atrakcja Gdańska, która powstała po to, by promować wiedzę o antykomunistycznym ruchu Solidarność. Oprócz licznych ekspozycji charakterystyczna bryła mieści bibliotekę, restaurację, ogród zimowy i taras oraz wiele innych funkcji. Na uroczystość otwarcia przybędą mieszkańcy Gdańska oraz postacie związane z historią polskiej drogi do wolności więcej