Osiedle domów na wodzie projektu pracowni APA IBEA Aleksandra Machowaska, będzie zacumowane w odnodze Kanału Żerańskiego w Porcie Królewskim. Pierwszy etap realizacji przewiduje budowę 10 domów, które mają powstać w pierwszej połowie przyszłego roku. Deweloperem i zarządcą osiedla będzie spółka 2FLOAT.
Domy na wodzie – czy to rozwiązanie dla indywidualistów?
Funkcja zaprojektowanych budynków może być interpretowana różnorodnie. Wnętrze można oczywiście zaaranżować na dom całoroczny, ale można pokusić się o stworzenie apartamentu hotelowego, biura czy restauracji. Dla przyszłych mieszkańców, dom na wodzie może być odmiennością, której często szukają w codziennym i monotonnym życiu. Architekci z pracowni APA IBEA zaznaczają, że koncepcja budynku przeznaczona jest dla osób ceniących wygodę, komfort oraz nieograniczony kontakt z naturą.
Jak wygląda konstrukcja domu na wodzie?
Dom dryfuje na platformie pływającej sQUAre o wymiarach 6m x 12m. Platforma pozwala zagwarantować sztywną, solidną i niewymagającą konserwacji konstrukcję. Dodatkowo jest ona odporna na lód i co najważniejsze, gwarantuje odpowiednią nośność i stateczność bez czego dom na wodzie po prostu poszedłby na dno.
>> Przeczytaj o pierwszym domu na wodzie powstałym w Polsce!
Sam dom na wodzie zostanie wykonany w technologii M-3system. Jest to samonośny system zabudowy oparty na spienionym polistyrenie. Elewacje domów zostaną wykończone tynkiem oraz blachą. Ważnym założeniem jest zapewnienie, że domy będą niskoenergetyczne.
Wnętrze domu na wodzie będzie można dowolnie ukształtować?
Dzięki technologii, w której powstaną domy na wodzie, możliwe będzie różnorodne kształtowanie gabarytów oraz wyposażenia – będzie to dostosowane do indywidualnych wymagań klienta. Nad budową i doborem materiałów czuwać będzie Polski Rejestr Statków, co w połączeniu z doświadczeniem wykonawców i doborem wysokiej klasy materiałów, gwarantuje wysoką jakość finalnego produktu. Nie ulega wątpliwości, że znaczną zaletą domów na wodzie jest zerowy koszt gruntu. Przewiduje się, że w zaprojektowanej technologii zużycie energii wyniesie 17KwH/m2/rok. Do tego każdy mieszkaniec zyskuje bezcenny widok za oknem.
Zespół projektowy:
arch. Beata Kiełmińska
arch. Aleksandra Machowska
arch. Aleksander Karaś

-
Zalety i wady mieszkania na wodzie. Nawet małe domy mogą być wygodne, ale ważne jest ich otoczenie więcej
-
Wygodny, duży dom w centrum Warszawy, tuż nad rzeką i w dodatku w niezłej cenie? Może rozwiązaniem jest dom na wodzie więcej
-
Konkurs architektoniczny Fundacji Jacquesa Rougerie to poszukiwanie rozwiązań dla przyszłości: architektury morskiej i podwodnej, projektów kosmicznych stacji i innych futurystycznych brył więcej
-
Po rewitalizacji niewiele zostanie z zaniedbanej portowej dzielnicy Kopenhagi. Nowa atrakcja Nordhaven to pływające wyspy zaprojektowane przez biuro architektoniczne C.F. Møller więcej
