archirama.pl

Pomysł na innowacyjne osiedle mieszkaniowe – pierwszy zespół mieszkalny w Polsce stworzony z domów na wodzie

Autorska Pracownia Projektowa IBEA Aleksandra Machowaska wpadła na pomysł innowacyjnego rozwiązania osiedla mieszkaniowego. Zespół 10 domów na wodzie zostanie zacumowany w Porcie Królewskim. Kto z Was chciałby zamieszkać na takiej pomysłowej barce?

Osiedle domów na wodzie

Zaprojektowane domy na wodzie mogą również pełnić funkcję biura, czy restauracji

Fot: APA IBEA Aleksandra Machowaska

Osiedle domów na wodzie projektu pracowni APA IBEA Aleksandra Machowaska, będzie zacumowane w odnodze Kanału Żerańskiego w Porcie Królewskim. Pierwszy etap realizacji przewiduje budowę 10 domów, które mają powstać w pierwszej połowie przyszłego roku. Deweloperem i zarządcą osiedla będzie spółka 2FLOAT.

Domy na wodzie – czy to rozwiązanie dla indywidualistów?

Funkcja zaprojektowanych budynków może być interpretowana różnorodnie. Wnętrze można oczywiście zaaranżować na dom całoroczny, ale można pokusić się o stworzenie apartamentu hotelowego, biura czy restauracji. Dla przyszłych mieszkańców, dom na wodzie może być odmiennością, której często szukają w codziennym i monotonnym życiu. Architekci z pracowni APA IBEA zaznaczają, że koncepcja budynku przeznaczona jest dla osób ceniących wygodę, komfort oraz nieograniczony kontakt z naturą.

Jak wygląda konstrukcja domu na wodzie?

Dom dryfuje na platformie pływającej sQUAre o wymiarach 6m x 12m. Platforma pozwala zagwarantować sztywną, solidną i niewymagającą konserwacji konstrukcję. Dodatkowo jest ona odporna na lód i co najważniejsze, gwarantuje odpowiednią nośność i stateczność bez czego dom na wodzie po prostu poszedłby na dno.

>> Przeczytaj o pierwszym domu na wodzie powstałym w Polsce!

Sam dom na wodzie zostanie wykonany w technologii M-3system. Jest to samonośny system zabudowy oparty na spienionym polistyrenie. Elewacje domów zostaną wykończone tynkiem oraz blachą. Ważnym założeniem jest zapewnienie, że domy będą niskoenergetyczne.

Wnętrze domu na wodzie będzie można dowolnie ukształtować?

Dzięki technologii, w której powstaną domy na wodzie, możliwe będzie różnorodne kształtowanie gabarytów oraz wyposażenia – będzie to dostosowane do indywidualnych wymagań klienta. Nad budową i doborem materiałów czuwać będzie Polski Rejestr Statków, co w połączeniu z doświadczeniem wykonawców i doborem wysokiej klasy materiałów, gwarantuje wysoką jakość finalnego produktu. Nie ulega wątpliwości, że znaczną zaletą domów na wodzie jest zerowy koszt gruntu. Przewiduje się, że w zaprojektowanej technologii zużycie energii wyniesie 17KwH/m2/rok. Do tego każdy mieszkaniec zyskuje bezcenny widok za oknem.

Zespół projektowy:

arch. Beata Kiełmińska

arch. Aleksandra Machowska

arch. Aleksander Karaś

Zdjęcia: APA IBEA Aleksandra Machowaska
Data publikacji: 9.12.2016 13:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!