Architektura współczesna jak origami
Centrum dydaktyczne Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie to projekt autorstwa znanej holenderskiej pracowni KAAN Architecten. O prawdziwej „sile rażenia” tego budynku na odbiorcę decydują w tym przypadku głównie kształty. Najbardziej atrakcyjny pod tym względem wydaje się być dach. Składa się bowiem z nietypowego ułożenia trójkątnych świetlików. Innym elementem są ściany, a nawet powierzchnie drzwi – np. te w aulach. Architekci wycięli w nich trójkąty nawiązując do świetlików dachowych. Obok pojawiają się również inne formy „cięć”, które wpływają ponadto na akustykę pomieszczeń. Dzięki temu, że wszystkie te faktury „skąpane” są w minimalistycznej bieli, wnętrza wydają się mistyczne jak świątynia, w tym przypadku – świątynia nauki i mądrości.
Projekt miał na celu zintegrowanie wszystkich funkcji dydaktycznych wewnątrz Centrum Medycznego Erazma w Rotterdamie, ale również atrakcyjne wizualnie połączenie uczelni z miastem. Parter kompleksu to gigantyczne, 4-kondygnacyjne centrum spotkań, którego opan space podzielony został siedziskami i otoczony regałami pełnymi książek.
Biel ścian, ogromnego sufitu pełnego trójkątnych świetlików czy modernistycznych klatek schodowych wewnątrz wielkiej hali, kontrastuje z ciemną, drewnianą podłogą i obudową siedzisk, pomiędzy które wkomponowano wyraziste, czerwone dywany. Jasne tło stanowi również idealną przestrzeń ekspozycyjną dla książek. Białe są również wnętrza trzech auli zlokalizowanych na antresoli najwyższej kondygnacji. Dywany i obicia siedzisk są w kolorze czerwonym. Biel w połączeniu z geometrycznymi fakturami przypomina japońskie origami.
Oprócz trójkątnych świetlików w dachu obiekt doświetlony jest również przez północno-zachodnią ścianę – znajduje się tam ogromna, szklana kurtyna ze szkła ustawionego w harmonijkę. Choć pokaźnych rozmiarów, budynek wykonany jest z dbałością o każdy szczegół. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to idealny przykład minimalizmu w architekturze współczesnej. Prawdę mówiąc, jest wrecz przeciwnie – ilość i jakość detali, połączeń i nietypowych rozwiązań stroni od minimalistycznego banału i świadczy o tym, że jest to wyrafinowana architektura.
Milena Glinojecka
PONIŻEJ FILM >>>>>>>
The Learn'd from KAAN Architecten on Vimeo.