archirama.pl

Poznań City Center. Rozpoczęła się budowa układu drogowego

Wokół Poznań City Center powstaje prawie 2,5 kilometrów nowych ulic,  przejście podziemne, ścieżki rowerowe , nowy przystanek tramwajowy -  już za rok okolice centrum handlowego i komunikacyjnego będą miały zupełnie nowy układ drogowy.

Poznań City Center

Prawie 2,5 kilometrów nowych dróg,  przejście podziemne, ścieżki rowerowe , nowy przystanek tramwajowy  - tak już za rok  mają wyglądać okolice powstającego w Poznaniu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. 

Fot: materiały prasowe

Budowa dróg i przejść podziemnych to kolejny etap inwestycji wokół Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego i centrum handlowego Poznań City Center. Prace już się rozpoczęły. W miniony  wtorek rozpoczęto je od  wygrodzenia terenu na Wolnych Torach, gdzie będą prowadzone roboty drogowe. Przystąpiono także do przekładania kabli i prac związanych z podziemną infrastrukturą i instalacjami. Na razie pierwsze  prace prowadzone są poza obszarem, który powodowałby utrudnienia w ruchu aut czy tramwajów.

Utrudnienia w połowie grudnia

Najwcześniej pierwszych ograniczeń w ruchu należy spodziewać się w połowie grudnia, a już na dobre  na początku stycznia 2013 r. Inwestor tej części robót, Zarząd Dróg Miejskich z odpowiednim wyprzedzeniem, po uzgodnieniu z wykonawcą robót drogowych (Konsorcjum firm wynajętych przez TriGranit) będzie informował o wprowadzanych tymczasowo ograniczeniach i zmianach w organizacji ruchu. Okresowo ruch Mostem Dworcowym będzie odbywał się tylko jedną stroną. Przewiduje się także okresowe wprowadzenie ruchu wahadłowego dla tramwajów.

Po ich zakończeniu mieszkańcy Poznania i przyjezdni zyskają bardziej drożną niż teraz (dwa pasy na wprost i trzeci skręt w lewo) drogę na odcinku Most Dworcowy ulica Przemysłowa/Towarowa, nowe, szerokie  skrzyżowanie, przejście podziemne dla pieszych i  rowerzystów oraz ścieżki rowerowe, nowy przystanek tramwajowy skomunikowany z przejściem podziemnym schodami i windą (z tego powodu trzeba będzie przebudować ulicę Matyi i podnieść teren o 1,5 metra) , przedłużoną w głąb Wolnych Torów ulicę Jakuba Wujka umożliwiającą wjazd od strony Wildy i ulicy Hetmańskiej, drogi wewnętrzne umożliwiające dojazd do nowego dworca PKS, do centrum handlowego Poznań City Center i na nowy trzykondygnacyjny  parking. W ramach realizowanego z rozmachem projektu planowana jest też budowa specjalnego parkingu dla rowerzystów.

Koniec w IV kwartale 2013

Do końca roku Inwestor zamierza doprowadzić budowę do stanu surowego otwartego.  Całe Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, obejmujące zbudowany już i oddany do użytku w maju dworzec kolejowy PKP, wznoszony obecnie nowy dworzec autobusowy PKS na 19 stanowisk, centrum handlowe Poznań City Center z 250 sklepami i trzypoziomowy  parking samochodowy na 1500 aut ma być oddane do użytku w IV kwartale 2013 roku.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 28.11.2012 10:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!