Architektura
ARCHITEKTURA
Honorowa Nagroda SARP 2013

Pracownia ARCH-DECO laureatem Honorowej Nagrody SARP 2013!

 • Komentarze

Budynek biurowy Lotos w Gdańsku

Budynek biurowy Grupy Lotos SA w Gdańsku, autorstwa biura Arch-Deco

Fot: Wojciech Kryński

Pracownia ARCH – DECO została laureatem tegorocznej Honorowej Nagrody SARP. Nagroda przyznawana za całokształt twórczości architektonicznej to prestiżowe wyróżnienie w tej branży. Wystawę z projektami gdyńskiej pracowni można oglądać na do 15 grudnia 2012. Poznajcie sylwetki nagrodzonych architektów!

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest od 1966 roku. Tegoroczne wyróżnienie nagrodą za całokształt twórczości przyznano architektom Michałowi Baryżewskiemu i Zbigniewowi Reszce – założycielom gdyńskiej pracowni ARCH – DECO. Biuro projektowe istnieje od 1989 roku i do dziś działa prężnie poszerzając swoje portfolio i zdobywając kolejne nagrody. Do 15 grudnia w siedzibie SARP na ulicy Foksal 2 w Warszawie można oglądać realizacje i projekty gdyńskiej pracowni nagrodzonej Honorową Nagrodą SARP 2013.

Architektura pracowni ARCH – DECO

Chyba nie ma zadania projektowego, którego nie podjęliby się architekci z gdyńskiej pracowni ARCH – DECO. Na polski rynek architektoniczny wkroczyli już w 1989 roku, jednak to projekt zespołu pięciu willi - apartamentowców w Juracie przy ulicy Mestwina nad brzegiem Zatoki Puckiej z 2004 roku przyniósł im rozgłos. Od tej chwili ranga biura rosła i dzisiaj są jednym z najlepszych na polskim wybrzeżu. Ich architekturę często określa się jako prostą, finezyjną i funkcjonalną. ARCH – DECO uznawane jest za prekursora w używaniu nowoczesnych technologii, często to oni sprowadzają je do Polski. Dlatego ich projekty biegną z duchem czasu i doskonale wpisują się w obecną architekturę.

>> Przeczytaj o biurowcu LOTOS, realizacji według projektu pracowni ARCH - DECO!

Gdyńska pracownia zajmuje się zarówno wnętrzami, jak i domami, czy obiektami użyteczności publicznej – wachlarz ich możliwości jest naprawdę szeroki. Ważnym aspektem każdego z projektów pracowni jest wpisywanie nowych obiektów w kontekst otoczenia, dzięki czemu nowa architektura jest spójna z istniejącymi zabudowaniami.

Wille w Juracie ukształtowały architekturę pracowni ARCH- DECO

Pięć willi – apartamentowców to jeden z najważniejszych projektów pracowni. Wille pełnia funkcję apartamentów dla letników. Ten projekt wykształcił w architektach cechy, którymi kierują się do dzisiaj tworząc swoją architekturę. Wille w Juracie wykonano w stylu modernistycznym, nawiązując do najlepszych tradycji Helu z lat międzywojennych. Detaliczny dobór materiałów, duże przeszklenia i sam kształt bryły budynku to cechy pozwalające realizacji wtopić się w istniejącą zabudowę miasta.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Wojciech Kryński
Data publikacji: 12.12.2013 10:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.