archirama.pl

Miedziana Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Katowicach

Przy Raciborskiej w Katowicach wyrósł sąsiad Szpitala im. St. Leszczyńskiego -  błękitny opływowy budynek pracowni rezonansu magnetycznego. Dzięki miedzianej powłoce budynek mieni się błękitnymi refleksami.

Centrum Rezonansu Magnetycznego w Katowicach

Sprawia tajemnicze, mistyczne wrażenie, dzięki błękitnej elewacji z miedzi.

Fot: PCPM, www.copperconcept.org

Katowice mogą poszczycić się niezwykłym błękitnym budynkiem, który powstał w 2011 roku przy już istniejącym Instytucie Radiologii. Pracownia Rezonansu Magnetycznego to tajemnicza geometryczna bryła, której pionowe pasma blachy, łączone na rąbek stojący i szczeliny okien, oświetlone po zmroku przypominają kod paskowy – nieodłączny symbol nowoczesności. Jej błękitny kolor świetnie koresponduje z kolorystyką budynku obok, a prosty, jasny łącznik wprowadza magiczny, melancholijny nastrój.

Dlaczego budynek pokryty miedzią mieni się różnymi odcieniami błękitu? Miedź użyta do pokrycia elewacji zewnętrznej (powierzchnia miedziana zajmuje 170 m2 z 250 m2 powierzchni całkowitej) to specjalny gatunek pierwiastka poddawanego procesowi oksydacji. W efekcie otrzymujemy miedź Nordic Blue Traditional, o wyrazistym błękitnym kolorze.

Elewacja została wykonana jako niezależna okładzina wentylowana o kolejnych warstwach: ściana nośna Porotherm, konstrukcja systemowa, podkład z płyty OSB, mata rozdzielająca, blacha miedziana na rąbek stojący. Elementy zewnętrzne, jak rynny i płyty spustowe wykonane zostały z miedzi naturalnej.

Projekt: IMPET E. MOŻEJKO-ROGOWSKA

Autor: pam
Zdjęcia: PCPM, www.copperconcept.org
Data publikacji: 29.03.2012 14:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!