Zadaniem architektów ze zgłoszonych do konkursu 14 pracowni było stworzenie wieloletniego planu przebudowy przestrzeni publicznych oraz kubaturowych architektury Jeleniej Góry. Projekt architektów biura Studium: Malwiny Łazęckiej i Rafała Malińskiego obejmuje zarówno małą architekturę, meble miejskie, a także system informacji wizualnej. Zwycięska praca Studium będzie podstawą do opracowania projektów budowlanych i realizowania przebudowy przestrzeni publicznych. Obecnie jest nim objęte tylko Śródmieście Północne, po zakończeniu prac nad koncepcją będzie to także Stare Miasto oraz Śródmieście Południowe.
Złożoność zadania...
Złożoność całego projektu zagospodarowania Jeleniej Góry polega na objęciu jedną koncepcją architektoniczną aż 90 ha terenu. Do tej pory koncepcje urbanistyczne w tak dużej skali były wykonywane z myślą o obszarach niezabudowanych na obrzeżach miasta.
Jelenia Góra dla mieszkańców i turystów...
Ważnym założeniem zaproponowanym przez architektów Studium jest poprawa wartości turystycznej miasta. Jest to problem wykraczający poza temat urbanistyczny. Mimo swego położenia w bardzo atrakcyjnym rejonie, Jelenia Góra nie posiada atrakcji, które zachęciłyby turystów odwiedzenia tego miasta w przerwie od górskich wędrówek po Sudetach.
Propozycja pracowni Studium dotyczyła Śródmieścia Północnego. Obecnie na tym obszarze znajduje się wiele zabudowań poprzemysłowych, które nadają się do zburzenia. W tym miejscu architekci zaplanowali nową przestrzeń publiczną, której serce stanowi centrum naukowe, nazwane roboczo LABO. To idealne miejsce połączenia zabawy z nauką dla całych rodzin. Drugim elementem przestrzeni ma być kryty plac zabaw opcja na niepogodę dla mieszkańców oraz turystów przebywających w regionie.
Jednym z problemów bezpośrednio dotykających mieszkańców są zastawione przez samochody podwórka. Pomysłem architektów Studium było wyburzenie licznych pojedynczych garaży i postawienie w to miejsce dwupoziomowych garaży, które pomieszczą więcej samochodów i pozostawią brakującą obecnie przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców. Swoje propozycje architekci Studium wykonali we współpracy ze specjalistą z Instytutu Rynku Hotelowego. Cała koncepcja ma odpowiadać na faktyczne potrzeby mieszkańców oraz odwiedzających miasto turystów. Wizualizacje koncepcji Śródmieścia Północnego udostępniono na stronie Urzędu Miasta w ramach konsultacji społecznych. Każdy zainteresowany mógł zapoznać się z całą ideą i konkretnymi rozwiązaniami oraz zgłosić swoje uwagi. Zgromadzone pomysły i zastrzeżenia mieszkańców Jeleniej Góry zostaną uwzględnione w dalszych pracach.
Projekt Movi – Cities
Projekt Movi – Cities (Modern Vision of Cities) jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013. Liderem projektu jest Jelenia Góra, która współpracuje z niemiecką gminą Boxberg O. L z Saksonii. Całkowita wartość projektu: 834 600€, Kwota dofinansowania: 709 410 €, Termin realizacji projektu: od 01.02.2012 do 30.06.2014 r.