archirama.pl

Projekt bryły filharmonii prosto z Barcelony! Szczecin zyskał nową ikonę architektury współczesnej

Rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt bryły filharmonii w Szczecinie wygrali architekci z Barcelony. Podkreślili oni w projekcie walory otaczającego architekturę współczesną, charakterystycznego śródmieścia. Czy powstały budynek ma szansę stać się ikoną architektury Szczecina?

Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia w Szczecinie

Konkurs architektoniczny na nowy gmach filharmonii w Szczecinie wygrało studio Barozzi Veiga z Barcelony. Bryła budynku nawiązuje do bezpośredniego otoczenia w śródmieściu. Zlokalizowane tu budynki mają wielospadowe dachy, co przyczyniło się do powstania  formy architektury współczesnej, jaką zaproponowało biuro. Śródmieście przykryte jest, wynurzającymi się z tkanki miejskiej, wieżami kościołów i gmachów. Korespondująca z tą sytuacją elewacja została zaprojektowana tak, by podkreślić kierunki pionowe i strzelistość  bryły.

Wnątrz obiektu powstają się z dwóch sal koncertowych. Większej o pojemności 951, oraz mniejszej, która pomieści 192 osoby. Inne funkcje zlokalizowane w budynku to kawiarnia, sklepiki i stoiska muzyczne, a także przestrzeń wystawiennicza usytuowana na trzecim piętrze, która pozwoli na organizowanie wystaw i różnego rodzaju imprez. Do budynku prowadzi reprezentacyjny hol wejściowy o wysokości trzech kondygnacji.

Filharmonia ma zostać  nie tylko budynkiem przeznaczonym do organizowania koncertów muzyki symfonicznej oraz wystaw, ale także ma stać się ikoną architektury Szczecina.
Bryła budynku jest już właściwie gotowa, we wnętrzach trwają prace wykończeniowe. Praca w niektórych pomieszczeniach jest zresztą bardzo czasochłonna; wnętrze jednej z sal wyłożone jest złotymi płatkami, nakładanymi metodą konserwatorską. Co to oznacza? Zamiast dziarskich malarzy czy glazurników we wnętrzach przez całe miesiące krzątało sie kilkanaście osób, które za pomocą pęsety przenosiły na ścianę cieńsze od bibuły zlote arkusiki.
Jaki jest efekt? Jako nowa bryła wygląda od środka i jak zmieni architekturę Szczecina? Pozostaje odliczać czas do wielkiego otwarcia. Piątego września 2014 nowa filharmonia zostanei otwarta i rozpocznie się wielodniowe święto muzyki. Fani współczesnej architektury też znajdą coś dla siebie!

Milena Glinojecka

Data publikacji: 14.05.2014 11:47

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!