archirama.pl

Projekt H71a - mały dom i studio fotograficzne w Reykjavíku

H71a to bryła, która powstała w pracowni Studio Granda. Jest to wyjątkowy budynek-łącznik. Zespala architekturę współczesną z tradycyjną, łączy stare materiały z tymi nowoczesnymi a także sprawia, ze dwie dziedziny życia – prywatna i zawodowa – mogą z powodzeniem funkcjonować obok siebie.

Projekt H71a –mały dom i studio fotograficzne w Reykjavíku

Projekt H71a –mały dom i studio fotograficzne w Reykjavíku

Fot: Studio Granda

Architektura współczesna, która łączy - bryła H71a

Projekt o tajemniczej nazwie H71a to plomba, która powstała pomiędzy dwiema częściami starego, drewnianego domu przy ul. Hverfisgata 71 w Reykjavíku. Dawniej znajdował się tu sklep, jednak miejscowy fotograf – Sigurgeir Sigurjónsson – postanowił zamienić go w prywatny dom połączony ze studio fotograficznym, biurem i archiwum. Poprosił pracownię Studio Granda z Reykjavíku o zaprojektowanie przestrzeni, która zespoli stare budynki z architekturą współczesną, a także pozwoli na połączenie dwóch dziedzin życia – prywatnego i zawodowego. Projekt znalazł się na liście nominowanych do europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award 2015.

Cała działka ma 394 mkw, zaś powierzchnia całkowita domu-plomby to 231 mkw (w tym przyziemie – 84mkw, piwnica – 94 mkw i 1 piętro – 53 mkw). Konstrukcja sklepu, który znajdował się tu przed laty, była zniszczona i trzeba było ją wymienić. Natomiast aby zmieścić garaż trzeba było wkopać część bryły w teren - na poziomie piwnicy drewnianego sąsiada.

Architekci zaprojektowali nowe elementy konstukcyjne i dekoracyjne, zachowując to co się da ze starego budynku – np. gzyms nad elewacją. Materiał który pokrywa fasady, zarówno nową jak i starą, to blacha falista. W nowej części różnicę wizualną stanowi brak dachu spadowego nad obiektem i duże przeszklenie z wejściem, w drewnianej ramie. Nowoczesne elementy podkreślają architektoniczną świeżość całego kompleksu, a stare – np. ozdobne elementy nad oknami – dodają folklorystycznego charakteru tej architekturze. Jest to zawsze mile widziane zestawienie, zwłaszcza w stolicy Islandii.

Dom był realizowany zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego. Energia elektryczna i ogrzewanie pochodzą ze źródeł geotermicznych. Materiały z rozbiórki starego sklepu zostały przeznaczone do ponownego wykorzystania, a cześć z nich pozostała w pierwotnej lokalizacji, dając nowe życie projektowi H71a.

Milena Glinojecka

Autor: Studio Granda
Zdjęcia: Studio Granda
Data publikacji: 3.06.2015 12:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!