archirama.pl

Kosmiczny projekt domu jednorodzinnego. Cocon House w Korei Południowej

Grupa Planning Korea zaprojektowała dom jednorodzinny o niepowtarzalnych kształtach i założeniach. Nazwanie projektu „Cocon House” nie jest przypadkowe. Zobaczcie, jaki kosmiczny projekt domu jednorodzinnego powstanie na wyspie Jeju-do w Korei Południowej!

Okrągłe, przeszklone otwory w "kokonie" jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowość rozwiązania

Okrągłe, przeszklone otwory w "kokonie" jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowość rozwiązania

Fot: materiały prasowe Planning Korea

Nowatorskie rozwiązanie bryły domu jednorodzinnego

Cocon Haouse, projekt pracowni Planning Korea, już na pierwszy rzut oka nie jest typowym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego. Bryłę charakteryzuje środkowy element, który spaja dwie pozostałe części domu. Element ten odróżnia się od pzostałych, przede wszystkim kształtem, który przypomina po prostu kokon. Dwa pozostałe elementy bryły są bardziej typowe, jednak dzięki urozmaiceniu całego założenia nietypowym kształtem bryła stała się zauważalna i niepowtarzalna.

Architektów zainspirowało przede wszystkim wulkaniczne pochodzenie wyspy oraz sam kokon jako żywy organizm. Tak też postanowiono zaprojektować wnętrze "kokonu". Dla domu stanowi on bowiem główna przestrzeń – pokój dzienny, który też ma żyć własnym życiem. Podkreślono to wykończeniem wnętrza drewnem (naturalny surowiec) oraz poprzez nasadzenie kilku drzew, które będą rosnąć, tworząc przestrzeń żywą i za razem integrującą się z otoczeniem zewnętrznym.

>> Zobacz inny interesujący projekt domu jednorodzinnego!

Obły kształt bryły powoduje, że zacierają się granicę między sufitem, podłogą, czy ścianami. Dodatkowo przestrzeń salonu jest otwarta, co umożliwia zaprojektowanie małej prywatnej galerii, biblioteki, czy po prostu dobrze zagospodarowanej przestrzeni dla dzieci.

Odważne rozwiązanie czy przesadny kicz?

Cocon Haouse to na pewno bryła kontrowersyjna. Niektórzy będą ją cenić za niepowtarzalne rozwiązanie architektoniczne i nowe spojrzenie na rozwiązywanie przestrzeni w domu jednorodzinnym, inni z kolei uznają ten projekt za kolejny kicz w architekturze, styl który dąży w kierunku brzydoty. Dla nas jednak Cocon House może stać się pewną ikoną, która da początek całkowicie nowemu projektowaniu w dziedzinie budownictwa jednorodzinnego. Oczywiście projektowanie kolejnego domu kokonu nie jest tu rozwiązaniem. Jednak pamiętajmy, że zawsze warto czerpać z odważnych i nowoczesnych rozwiązań, a takim na pewno jest projekt Cocon House.

>> Zobacz NAJWĘŻSZY dom świata, który powstanie w Warszawie!

Budowa pierwszego domu kokonu rozpocznie się już we wrześniu 2012 roku, więc niecierpliwie czekamy na wyniki realizacji. Wtedy będziemy osądzać, jak bardzo wizualizacje zbliżone są to efektu końcowego budowy.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe Planning Korea
Data publikacji: 1.08.2012 13:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!