archirama.pl

Projekt wizjonerskiej bryły dla FUTUWAWY - ekoarchitektura wysokościowca w Warszawie

Dzięki inicjatywie FUTUWAWA możemy wspólnie tworzyć futurystyczną przestrzeń architektoniczną Warszawy. Wystarczy zgłosić swój projekt do konkursu architektonicznego. Tak właśnie zrobił Marcin Gromczewski, autor przedstawionego wysokościowca. Projektant postawił na eko projektowanie, funkcjonalność i wizjonerską bryłę. Jak się Wam podoba taka ekoarchitektura?

Analiza miasta. Jeden z pierwszych etapów projektowych wizjonerskiej bryły wysokościowca w Warszawie  Autor: Marcin Gromczewski

Analiza miasta. Jeden z pierwszych etapów projektowych wizjonerskiej bryły wysokościowca w Warszawie

Autor: Marcin Gromczewski

Patronat merytoryczny projektu: doc. dr inż. arch. Artur Buława Gabryszewski oraz dr Piotr Mędrzycki


Czym jest Futuwawa?

Jest to portal, który prezentuje fantazyjną wizję architektury Warszawy. Architekturę należy rozumieć, w tym wypadku, jako projekty przestrzeni publicznej, instalacje, rzeźby, pomniki, murale i wszelką infrastrukturę Warszawy – w skrócie wszystko, co zmienia pejzaż miejski w futurystycze wyobrażenie. Autorzy zgłaszają swoje projekty do konkursu architektonicznego. Wybór prac odbywa się poprzez głosowanie. Idee zgłaszanych projektów są zazwyczaj utopijne a ich realizacja nie jest możliwa ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych. I o to właśnie chodzi! Futurama to zupełnie inne podejście do projektowania i pewnego rodzaju „burza mózgów”, która dotyczy otaczającej nas przestrzeni. Dzięki tej inicjatywie Warszawa może zyskać nowe, niekonwencjonalne pomysły na architekturę współczesną, i być może któraś z tych wizji będzie inspiracją do projektowania realnych budynków.

Futurystyczne eko projektowanie: bryła wysokościowca w centrum Warszawy

Zgłoszony do konkursu architektonicznego projekt Marcina Gromczewskiego to koncepcja ekoarchitektury wysokościowca typu mixed use. W budynku znajdują się biura, hotel i mieszkania prywatne, usługi a także powierzchnie biologicznie czynne. Głównym celem było zaprojektowanie pomieszczeń tak, aby zapewnić jak najwyższą jakość użytkowania.

W dzisiejszych czasach, w których nieustannie wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wszechobecny jest pośpiech i nieodpowiedni tryb życia, poprawa jakości użytkowania budynków jest jak najbardziej pożądana, zwłaszcza w miejscu pracy, gdzie ludzie spędzają większość swojego czasu w ciągu dnia. – komentuje autor projektu, Marcin Gromczewski.

Jaka wygląda koncepcja architektury współczesnej wysokościowca dla przestrzeni publicznej Warszawy?

Bryła wysokościowca, zaprojektowanego przez Marcina Gromczewskiego, zlokalizowana jest pomiędzy Wolą a Śródmieściem. Działkę otaczają ulice: Prosta, Towarowa oraz Sienna. Budynek graniczy z śródmiejską strefą zabudowy wysokiej i wysokościowej. Jest to intensywnie rozwijający się i atrakcyjny inwestycyjnie teren.

Autor czerpał inspirację ze słów Natura jest dla mnie manifestacją Boga. Obcuję z naturą każdego dnia, aby czerpać z niej codzienną inspirację do pracy. Naśladuję w budynkach prawa które natura użyła w swoim obszarze. wypowiedzianych przez stararchitekta Franka Lloyda Wrighta. Projekt tego wysokościowca to organizm, który współgra z człowiekiem i  reaguje na jego oczekiwania. Budynek wyposażony jest w liczne przestrzenie relaksacyjne, tarasy widokowe oraz ogrody botaniczne, tzw. Green Floor, które autor nazywa „płucami” budynku. Ta bioróżnorodność  ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie ludzi w obiekcie oraz przyczynić się do naturalnego polepszenia ich stanu zdrowia.

Powodem, dla którego podjąłem się tego tematu, była potrzeba wykreowania obiektu o nowej jakości, wykorzystującego nowoczesne technologie w służbie ludziom użytkującym oraz odwiedzającym ten budynek. – tłumaczy projektant.

Odważny kształt bryły, to eksperyment, który miał na celu wyróżnienie obiektu w sylwecie miasta. Autor podkreśla, że to działanie projektowe to próba odejścia od szablonowych pomysłów na rzecz rozwoju i „pójścia dalej”. Patronat merytoryczny nad procesem projektowym sprawowali doc. dr inż. arch. Artur Buława Gabryszewski oraz dr Piotr Mędrzycki.

Więcej o projektcie na stronie FUTUWAWA.PLMilena Glinojecka

Data publikacji: 11.08.2014 10:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!