archirama.pl

Przebudowa bryły, inteligentna elewacja i energooszczędne rozwiązania. Wieżowiec Hanwha w Seulu

Ben van Berkel/ UNStudio projektuje przebudowę budynku siedziby Hanwha w Seulu. Modernizacja wieżowca obejmuje przebudowę elewacji, wnętrza bryły i otoczenia budynku

Ben van Berkel/ UNStudio. I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt centrali Hanwha w Seulu

Ben van Berkel/ UNStudio. I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt centrali firmy Hanwha w Seulu (korea Południowa)

Fot: UNStudio ©

Koreańska korporacja Hanwha zajmuje się m.in. nowoczesnymi technologiami pozyskiwania energii słonecznej. Nowa siedziba firmy ma prezentować Hanwha jako jednego z najważniejszych dostawców technologii środowiskowych na świecie. Taki budynek-wizytówka firmy to okazja do popisu dla architektów. Konkurs na projekt nowej bryły wieżowca wygrało biuro architektoniczne UNStudio. 

Bryła zmienia się jak kameleon

Obecna fasada biurowca to układ mlecznych paneli, przeplecionych pasami ciemnego szkła. Nowa wersja wieżowca będzie zdecydowanie mniej nobliwa, niż dotychczasowa. System diod LED będzie oświetlał elewację wybiórczo, zaznaczając strefy największej aktywności. Powierzchnia ściany ma zmieniać się i migotać jak ekran z gra komputerową.


Wyświetl większą mapę

Więcej szkła – oszczędność energii

Tafle przezroczystego szkła, które pojawią się na elewacji, mają wprowadzać do wnętrza więcej naturalnego światła, a przez to redukować zużycie energii elektrycznej. Osłony ograniczą nagrzewanie budynku, a na południowej elewacji zamontowany zostanie system paneli fotowoltaicznych, zbierajacych energię słoneczną. Elewacja ma sprawiać wrażenie różnorodnej, bogatej powierzchni, odzwierciedlającej układ wewnętrznych pomieszczeń. Dlatego też aluminiowe panele wydzielają pola o różnej powierzchni; elewacja sprawia wrażenie srebrzystej sieci

Nowa bryła w liczbach

Wieżowiec, który znajduje się przy ul. Cheonggyecheon w Seulu ma powierzchnię 57 696 m kw i kubaturę 250 174 metrów sześciennych. Przebudową wieżowca zajmą się projektanci z UNStudio we współpracy z Arup, Loos van Vliet ( projektant krajobrazu ) oraz agLicht.

 
Inne bryły projektu INStudio:

Zdjęcia: UNStudio ©
Data publikacji: 28.04.2014 12:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!