archirama.pl

Przestrzeń publiczna w polskich miastach: płyty chodnikowe są za duże...

Nowe ikony architektury w Łodzi? Na razie władze miasta postawiły sobie cel prostszy, ale wciąż ambitny – planują przebudowę chodników w całym mieście. Czemu ma służyć wymiana standardowych płyt chodnikowych na mniejsze?

Płyty chodnikowe w przestrzeni publicznej Łodzi

Architektura i przestrzeń publiczna Łodzi: nowy standard chodników

Fot: Libet

Płyty chodnikowe sprawiają problemy

W Polsce standardowo używane są płyty chodnikowe o wymiarach 50x50x7 cm. Władze Łodzi postanowiły zastąpić je mniejszymi i grubszymi. Nowe elementy będą mieć wymiary 25x25x8 cm.  Zmiana rozmiarów to jednak nie koniec chodnikowej rewolucji, wprowadzony zostaje nowy standard budowy ciągów pieszych. Już wkrótce chodniki przy kilkudziesięciu śródmiejskich ulicach dzielić się będą na trzy części, główną, przeznaczoną do ruchu i dwie opaski z kostek granitowych.
Docelowo nowy wzór ma obowiązywać w całej tzw. strefie wielkomiejskiej. Plan władz Łodzi wydaje się skromny z niedawnymi planami wprowadzenia do miasta ikon architektury współczesnej, ale przestrzeń publiczna może wiele na tym zyskać.
Koszt wymiany na pewno będzie niebagatelny, ale władze miasta są przekonane, że cała operacja ostatecznie oznaczać będzie oszczędności dla miejskiej kasy.

Główną przyczyną akcji są problemy z istniejącymi płytami, czy raczej z ich niewłaściwym wykorzystaniem. Standardowe nawierzchnie  projektowane są z myślą o ruchu pieszym, tymczasem notorycznie parkujące na chodnikach samochody obciążają płyty tak mocno, że te pękają. W rezultacie chodniki są nierówne i pełne dziur.
Rozwiązaniem byłoby zapewne usunięcie aut z chodników, ale najwyraźniej ten pomysł został uznany za trudny do zrealizowania. Wątpliwe, by samorządowcy mieli ochotę narazić się na gniew kierowców...
Zostają zatem solidniejsze chodniki. Nowe płyty o czterokrotnie mniejszej powierzchni są znacznie mocniejsze od dawnych. Mają też inne zalety – może je układać jedna osoba, łatwiej się je wymienia,  łatwiej też dostosować szerokość chodnika do danej ulicy.
Być może, to samo rozwiązanie przyjmie się też w innych polskich miastach, w końcu dziurawe chodniki pełne samochodów to nie tylko łódzki problem.

Zdjęcia: Libet
Data publikacji: 3.09.2014 14:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!