archirama.pl

Katowice. Co zobaczyć w Katowicach. Przewodnik po Katowicach. Co warto zobaczyć w mieście Katowice?

Stolica Górnego Śląska to nie tylko szyby kopalniane i smog. Katowice to zarówno nowoczesna architektura, jak i zabytkowa zabudowa, miasto rekordów. Pospacerujcie z nami po Katowicach zobaczcie co ciekawego można tu zobaczyć!

Spodek w Katowicach

Spodek w Katowicach

Fot: Lestat(Jan Mehlich)/ Wikimedia Commons

Prezentujemy dziesięć miejsc w Katowicach, które według nas warto zobaczyć. Ktoś z was już tam był? Podzielcie się swoimi wrażeniami! A może polecicie nam kolejne ciekawe miejsca w Katowicach? Czekamy na komentarze!

Robotnicze Osiedle Nikiszowiec

Postawnie osiedla to początkowe lata XX wieku. Jak wiele miejsc w Katowicach, jego początki związane były z masowym wydobyciem węgla i powstaniem w tym rejonie szybu. Znana atrakcja turystyczna miasta Katowice została 14 stycznia 2011 roku wpisana na listę obiektów uznanych przez Prezydenta RP za pomniki historii.

Katowicki Spodek

Perełka Katowic: „Spodek”. Poza niesamowitą architekturą to jedna z pierwszych budowli na świecie zbudowana w systemie tensegrity (wynalazek ustroju konstrukcyjnego, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych.). Stalowa konstrukcja kopuły to aż 300 ton połączona została z zewnętrznym, również stalowy, talerzem aż 120 linami. Na tym osadzono przykrycie dachu. Wszystko to sprawiło, że budynek przypomina statek UFO, który wylądował w Katowicach.

Archikatedra Chrystusa Króla

Jest to największa Katedra w Polsce, a mimo to projekt zakładał jeszcze większe rozmiary budynku. Katedra został wybudowana pod silnym naciskiem władz w latach 1927 – 1955, a jej gabaryty pomniejszono o kopułę, która miała osiągnąć wysokość 38 metrów! Warto wybrać się na jeden z koncertów organizowanych w Katedrze, gdyż obiekt słynie z niesamowitej akustyki.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Architektura współczesna miasta Katowice. Biblioteka to obiekt obowiązkowy do zobaczenia podczas pobytu w Katowicach. Budynek został laureatem konkursu Życie w Architekturze, a Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał popularnemu „rudzielcowi” Prezydent RP Bronisław Komorowski.

>> Przeczytaj więcej o Bibliotece w Katowicach!

Sąd Okręgowy w Katowicach

Kolejny przykład architektury współczesnej w Katowicach i kolejny laureat nagrody w prestiżowym konkursie Życie w Architekturze. Zwarta i dostojna bryła otrzymała nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w kategorii architektura. Projekt zrealizowany został w latach 2005 – 2009. Warto zobaczyć!

Dworzec PKP Katowice

Turystów przybywających do Katowic pociągiem namawiamy do obejrzenia nowoczesnego, świeżo otwartego Dworca PKP Katowice. Niesamowita architektura, nowatorskie rozwiązania i funkcjonalna bryła. Dworzec szokuje swoją wielkością. Nowoczesne wnętrza nowego dworca głównego Katowice są trzykrotnie większe niż powierzchnia dotychczasowej starej hali dworca PKP Katowice i niemalże dwukrotnie większe niż powierzchnia użytkowa terminalu lotniczego Kraków-Balice.

>> Więcej inforamcji o nowym dworcu i wiele pięknych zdjęć!

Pomnik Powstańców Śląskich

Kolejny rekordzista z Katowic. Popularny pomnik jest największy i najcięższy w Polsce. Wyrzeźbione trzy ogromne skrzydła symbolizują trzy Powstania Śląskie. Monumentalny pomnik został zaprojektowany przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego. Był to dar dla mieszkańców Górnego Śląska od Warszawiaków.

Osiedle Tysiąclecia – Katowicka „kukurydza”

Budowę osiedla rozpoczęto w 1961 roku. Była to tysiącletnia rocznica Powstania Polski – stąd też jego nazwa. Osiedle zaprojektowane zostało przez architektów: Henryka Buszko i Aleksandra Frantę. Obecnie najwyższymi budynkami na całym osiedlu są potocznie nazwane „Kukurydze” – 87 metrów, 25 pięter. Ciekawostką jest, że są to najwyższe budynki mieszkalne w Polsce, wybudowane poza Warszawą.

Muzeum Hansa Klossa

To idealne miejsce dla fanów serialu „Stawka większa niż życie”. Poza woskowymi odlewami figur głównym bohaterów, w Muzeum można zobaczyć także przeróżne eksponaty z planu filmowego, zdjęcia i pamiątki. W budynku znajduje się również kawiarnia wykończona w stylu lat 40 XX wieku.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Nicolas Grospierre, Ludwig Schneider / Wikimedia Commons, Lestat(Jan Mehlich)/ Wikimedia Commons, WhiskeySix / Wikimedia Commons, PetrusSilesius / Wikimedia Commons, Wikimedia Commons / Paweł from Poland, Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons, mat. pras. konkursu Życie w Architekturze, Medusa Group, HS99
Data publikacji: 25.05.2013 11:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!