archirama.pl

Miasteczko Olimpijskie w Londynie. Przewodnik po Parku Olimpijskim w Londynie

27 lipca rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Przez ostatnie kilka lat Londyn zmienił się nie do poznania. Proponujemy wam wycieczkę po nowoczesnych obiektach sportowych, wiosce olimpijskiej, czy Parku Olimpijskim który pełny jest alejek spacerowych, kładek i mostków. Pospacerujcie z nami po Parku i Wiosce Olimpijskiej!

Mapa Miasteczka Olimpijskiego - co warto zobaczyć

Mapa Miasteczka Olimpijskiego - co warto zobaczyć

Fot: www.pkol.pl

Miasteczko Olimpijskie i Park Olimpijski pełne są sportowych atrakcji. Niektóre z nich mieszczą się poza granicami parku, jak na przykład strzelnice i miejsca rozgrywania zawodów jeździeckich. Jednak to w samym Parku Olimpijskim, będzie toczyło się życie sportowe i to tu najlepiej odczujemy atmosferę sportowych emocji. Oto miejsca w Parku Olimpijskim, które warto zobaczyć:

1. Welodrom – jest pierwszym, wartym uwagi obiektem w Parku Olimpijskim. Przypominająca kosmiczny spodek arena zmagań kolarskich mieści się w północnej części Parku. Welodrom został podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się hala przeznaczona do rozgrywania wyścigów kolarstwa torowego, w drugiej natomiast specjalne miejsce, gdzie odbędą się zawody na BMX.

2. Basketball Arena – Hala, która pomieści jednocześnie 12 tys. widzów (podczas Igrzysk Paraolimpijskich 10 tys.) to projekt Sinclaira Knighta Merza, współpracującego z Wilkinson Eyre i KSS. Warta uwagi jest jej niesamowite elewacje, które często porównywane są do białych obłoków. Jej gabaryty robią wrażenie, a trzeba zaznaczyć, że po Igrzyskach Olimpijskich 2012 Basketball Arena zostanie zdemontowana, a jej elementy konstrukcyjne posłużą do budowy innych obiektów.

>> Dowiedz się więcej o Basketball Arenie!

3. Waterlands Walk – przestrzeń w pobliżu Basketball Areny. Miejsce pełne zieleni, wody i spacerowych alejek. Będzie to zapewne miejsce odpoczynku zarówno dla zawodników, jak i dla kibiców i turystów.

4. Stadion Olimpijski – najważniejsze miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich. Tu zapłonie znicz olimpijski i rozegra się najwięcej dyscyplin olimpijskich. Stadion został zaprojektowany przez Biuro architektoniczne Populus, a jego budowa rozpoczęła się już w 2008 roku. Na stadionie olimpijskim może jednocześnie zasiadać aż 80 tys. widzów(po zdemontowaniu górnych trybun tylko 25 tys.). Sam stadion zlokalizowano w południowej części parku olimpijskiego, na półwyspie. Połączony został z lądem trzema kładkami, a kosztował aż 534 mln funtów!

5. Orbit Tower – jeden z najbardziej kontrowersyjnych obiektów zaprojektowanych w miasteczku olimpijskim w Londynie. Czerwona, stalowa wieża widokowa to rodzaj rzeźby o mało zrozumiałych kształtach. W stalowa konstrukcję wpleciono dwie platformy widokowe, z których można podziwiać panoramę Parku Olimpijskiego i jego okolic.

6. Water Polo Arena – kolejny z obiektów tymczasowych, który również został bardzo ciekawie rozwiązany od strony architektonicznej. W środku znajduje się basen przeznaczony do rozgrywania zawodów piłki wodnej. Na trybunach hali może jednocześnie zasiadać 5 tys. widzów. Obiekt zlokalizowano w bliskim sąsiedztwie centrum pływackiego nie zwracając uwagi na zupełnie inna architekturę obiektów.

7. Centrum Sportów Wodnych ( Aquatics Centre ) - obiekt projektu sławy architektury – Zahy Hadid. Jak większość obiektów projektantki, Centrum sportów Wodnych jest bryłą niepowtarzalną o fantazyjnych, obłych kształtach. W Centrum znajduj się: basen olimpijski (50 m. ), basen do nurkowania ( 25 m. ), basen rozgrzewkowy (50 m.), wieża skoków do wody oraz strefa suchej rozgrzewki. Część założenia jest tymczasowa. W tej części znajduje się większość trybun, na których może zasiąść 17,5 tys widzów.

>> Centrum Sportów Wodnych i Stadion Olimpijski - zobacz jak się prezentuja!

8. Wioska Olimpijska – typowe założenie mieszkaniowe wybudowane specjalnie na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Podczas Olimpiady zamieszkają tu sportowcy z całego świata. Cała wioska poza typowymi budynkami, naszpikowana została licznymi placami i alejkami. Dzięki oddaleniu wioski od centrum Parku Olimpijskiego, zapewniona jest tam cisza i spokój.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.pkol.pl, materiały prasowe www.london2012.com
Data publikacji: 23.07.2012 11:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!