Jak wiadomo tradycyjna architektura Japonii to domy drewniane. Niskie, lekkie, z przesuwnymi ścianami i elastycznie kształtowanym wnętrzem, oraz licznymi wnękami na przedmioty. Tradycyjna architektura zachwyca kształtowaniem elastycznych wnętrz i dbałością o detal.
Nasuwa się myśl, że choć społecznie w Japonii do XIX panowało średniowiecze, to architekturę już w XVII wieku rozumiano na sposób modernistyczny (stąd inspiracje modernistów tradycją japońską). Przykłady ciekawej architektury można obserwować w Tokio na każdym kroku.
modernizm plus tradycja
W okresie międzywojennym pojawiły się ciekawe eksperymenty reinterpretacji tradycyjnej japońskiej architektury. Isoya Yoshida (1894-1974) w stworzonym przez siebie stylu – sukiya – łączył modernizm z tradycyjnymi elementami architektury japońskiej jak maty tatami na podłodze, drewniana konstrukcja i wielowarstwowe przesuwne ściany.
Jednym z najciekawszych jest Inomata House położony w Tokio w dzielnicy Seijyo Gakuen Mae – blisko trzystumetrowy dom dla bogatego przemysłowca, w którym zastosowano m.in. sześciowarstwowe rozsuwane ściany zewnętrzne (podwójne żaluzje, podwójne okna, ściany papierowe i moskitiery).
tatami kontra krzesła
We współczesnej architekturze mieszkaniowej, jedno i wielorodzinnej tradycyjne „pokoje tatami” występują w zasadzie tylko jako ciekawostka. Kiedyś maty tatami były modułem, na którym opierano całą strukturę domu. Zarazem stanowiły podstawowe wyposażenie domu. Współcześni Japończycy preferują mieszkania typu europejskiego z wysokimi meblami i solidnymi ścianami, które dają więcej prywatności.
domy drewniane vs. technologia
Mniejsze domy budowane są nadal przede wszystkim w konstrukcji drewnianej. Współcześnie wiele tego typu zabudowy powstaje bez udziału architektów, natomiast z drugiej strony to pole do popisu dla młodych architektów, jak np. Tadashi Iwamoto, który zarówno realizuje w tradycyjnej konstrukcji minimalistyczne obiekty z wielką dbałością o detal, jak i jest prekursorem konserwacji i adaptacji starszych budynków (które w warunkach japońskich zazwyczaj raczej wyburzano i zastępowano nowymi).
Generalnie nawet przeciętna architektura Japonii jest raczej funkcjonalna niż piękna, ale wysokiej jakości, z dużą dbałością o detal.
Dość dużo jest w Tokio realizacji sław architektonicznych zarówno międzynarodowych, m.in. Le Corbusier (narodowe muzeum sztuki zachodniej), Herzog & de Meuron (Prada), Renzo Piano (Maison Hermes), Jean Nouvelle (Dentsu), Philippe Starck (browar Asahi).
Ale przede wszystkim w Tokio można zobaczyć najlepsze budynki japońskich architektów m.in. SANAA, Kisho Kurosawa, Kenzo Tange, Kengo Kuma, Fumihiko Maki oraz Tadao Ando.
metabolizm – nowy styl
Najbardziej rozpoznawalnym japońskim kierunkiem w architekturze w XX wieku był metabolizm. Pod tą – jak twierdzą niektórzy, ad hoc wymyśloną nazwą – łączył awangardowe wizje budynków i miast przyszłości, od powojennej odbudowy Tokio, po lata 70.
Przy okazji światowego kongresu architektury w Tokio zorganizowano z wielkim rozmachem retrospektywną wystawę „Metabolizm – miasto przyszłości – marzenia i wizje powojennej rekonstrukcji i współczesnej Japonii”, na której zebrano szkice, projekty, modele i rysunki, a także specjalnie wykonane trójwymiarowe animacje wyśnionych przez metabolistów utopijnych wizji miast przyszłości.

- Drapacz chmur
-
-
Planujesz wycieczkę śladem znikającej architektury Warszawy? Nie zapomnij zabrać ze sobą mapy „Tu było, tu stało 2", na której zaznaczono interesujące budynki wyburzone po 1989 roku. więcej
-
Projektowanie wieżowców stało się ostatnimi czasy priorytetem wśród architektów na całym świecie. Ciągle powstają nowe projekty drapaczy chmur, a rywalizacja między projektantami o najwyższy budynek świata ciągle trwa. Prezentujemy wam najnowszy wieżowiec, jaki wybudowano w Singapurze! więcej

- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Drapacz chmur
- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Modernizm
- ARCHITEKTURA: Tu było, tu stało, czyli o znikającej architekturze Warszawy
- ARCHITEKTURA: Architektura na świecie. Nowy wieżowiec w Singapurze – zakończono budowę! Zobaczcie zdjęcia!
- TOP 10 ARCHIRAMY: Kolorowe wieżowce. 13 najbardziej odjechanych wieżowców na świecie! Zobaczcie architekturę pełną kolorów!