Architektura
ARCHITEKTURA
Najciekawsze miejsca Wrocławia

Co warto zobaczyć we Wrocławiu: architektura, budynki. Przewodnik po Wrocławiu.

 • Komentarze

Thespian, pracownia Maćków

Budynek biurowo-mieszkaniowy Thespian we Wrocławiu, projektu pracowni Maćków. Nominowany do nagrody World Building of the Year 2011 przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Architektury w Barcelonie (World Architecture Festival)

Fot: Tomasz Lewandowski
 • Lotnisko we Wrocławiu
 • Stadion we Wrocławiu
 • Jeden z budynków osiedla WuWA
 • Hala Stulecia
 • Tajemniczy ogród w japońskim stylu prosto z Wrocławia
 • Wroclawska starówka po renowacji wygląda kolorowo nawet w pochmurny dzień
 • Starówka we Wrocławiu
 • Szklane tafle opływające wodą to nowoczesny element wrocławskiego rynku. Uważacie, że tu pasuje?
 • Thespian pracowni Maćków
 • Dworzec Wrocław Główny po remoncie 4

Co zobaczyć we Wrocławiu: Najciekawsze i najważniejsze miejsca Wrocławia. Nasz przewodnik prowadzi przez nowoczesne perełki architektury, jak i przez symboliczne i historyczne miejsca tego miasta. Zobaczcie jakie miejsca są według nas warte zobaczenia podczas wycieczki do Wrocławia!

Co zobaczyć: Port Lotniczy we Wrocławiu

Jeżeli wybierzemy się do Wrocławia samolotem, warto zwrócić uwagę na niedawno otwarty Terminal Lotniska. Jest on jednym z przykładów nowoczesnej architektury miasta zaprojektowanym przez biuro projektowe JSK Architekci. Jest to jeden z obiektów, który pojawił się tu z myślą o kibicach przybywających do Wrocławia na EURO 2012. Szklana fasada obiektu i falujący dach powoduje, że Port Lotniczy Wrocław wzbudza zainteresowanie i stanowi odmienny architektonicznie element stolicy Dolnego Śląska.

>> Więcej o lotnisku we Wrocławiu

Co zobaczyć we Wrocławiu: Stadion Miejski we Wrocławiu

Kolejny obiekt wybudowany specjalnie na EURO 2012 i również zaprojektowany przez pracownię JSK Architekci. Stadion zadziwia soją architekturą, której inspiracją były chińskie lampiony. Tak też wygląda Stadion. Efekt lampionu, na którym w nocy można wyświetlać dowolne rzeczy, uzyskano dzięki specjalnej siatce wyprodukowanej z włókna szklanego i pokryciu jej teflonem. Stadion Warto zobaczyć, gdyż jest jednym z największych w Polsce.

>> Więcej o Stadionie we Wrocławiu

Co zobaczyć: Osiedle WuWA

Mieszkanie i miejsce pracy – tak brzmi polskie tłumaczenie skrótu pochodzącego z języka niemieckiego. Powstałe w latach 20 XIX wieku, osiedle miało być idealne i sprawić, że dzięki niemu ludzie staną się lepsi. Osiedle mieści się niedaleko Parku Szczanieckiego, w pobliżu Hali Stulecia. Idealne osiedle, bo takim miało być, jest jednym z sześciu takich istniejących na świecie. Najbardziej znane znajduje się w Stuttgarcie, a jedno znajduje się we Wrocławiu, więc jest obowiązkowym miejscem do zobaczenia we Wrocławiu.

>> Więcej o osiedlu przeczytasz tu

Co zobaczyć: Hala Stulecia

Niedaleko osiedla WuWA znajduje się najsłynniejszy obiekt Wrocławia – Hala Stulecia, znana również jako Hala Ludowa. Budynek powstał w latach 1911-1913 i do dzisiaj wzbudza zachwyt . Przez wszystkie lata stał się obiektem multifunkcjonalnym. Jego piękno architektoniczne doceniono, wpisując obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2006. W 2011 roku zakończyła się renowacja Hali zaprojektowanej niegdyś przez Maxa Berga. Ówczesna hala budziła zachwyt gdyż posiadała największą na świecie rozpiętość żelbetowego przekrycia dachowego, prześcigając istniejące wtedy stalowe konstrukcje. Co więcej, całość konstrukcji dachowej tworzy rodzaj kopuły o średnicy bagatela 67 metrów. Przyćmiewa tym samym nawet rzymski Panteon. Obowiązkowy punkt wycieczki po Wrocławiu!

>> Co musisz wiedzieć o Hali Stulecia!

Warto zobaczyć we Wrocławiu: Ogród Japoński

To kolejny, warty odwiedzenia we Wrocławiu. Znajduje się on w Parku Szczytnickiem, więc w pobliżu omawianych wcześniej Hali Stulecia i Osiedla WuWA. Jest to pozostałość po wystawie światowej z 1913 roku. Ogród został zaprojektowany przez japonistę Fritza von Hochberga. Pomagał mu japoński ogrodnik Mankichi Arai. Całe założenie zostało uzupełnione o japońskie detale. Park został odrestaurowany w 1996 roku, przez co odzyskał swój japoński klimat. Warto się tu wybrać aby poczuć się jak w Japonii.

Co zobaczyć we Wrocławiu: rynek Starego Miasta i jego okolice

Odrestaurowane miejsce zabytkowej części Wrocławia. Uwagę przyciągają kolorowe kamienice, wąskie uliczki. Wrocławska starówka została uznana za jedna z najładniejszych w Polsce. Niektórzy uważają, że jej wygląd popsuła, stojąca na rynku, szklana fontanna. Krytycy twierdzą, że jej nowoczesna forma i bezużyteczność burzy piękno wrocławskiego rynku. A co wy o tym sądzicie? Czekamy na wasze zdanie po zobaczeniu fontanny!

Ostrów Tumski i ul. Katedralna

Jest to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia. Tu poznamy całą historię kościoła w tym mieście. Liczne katedry i zabytkowe kościoły zabiorą nas w podróż do średniowiecznego miasta. Wśród nich zwiedzimy katedrę św. Jana Chrzciciela, kościół Świętych Piotra i Pawła (ul. Katedralna), czy Kościół św. Idziego.

Mosty Wrocławia

Wrocław słynie także z ciekawych architektonicznie mostów.Wśród nich warto zobaczyć Most Milenijny, Most Rędziński, czy powstały nieco dawniej Most Grunwaldzi (być może zobaczymy tu zacumowany pierwszy w Polsce, powstały w zeszłym roku Dom na Wodzie).

Thespian – apartamentowiec i biurowiec

Teraz coś dla miłośników współczesnej architektury. Znajdujący się przy pl. Powstańców Śląskich budynek został uznany za jeden z najlepszych zrealizowany w ostatnich latach we Wrocławiu. Działka zlokalizowana jest w sąsiedztwie okrągłego placu, który okrążony jest historycznymi budynkami. Dodatkowo, od strony ulicy z bryłą Thespiana, sąsiadują budynki z lat 70. Problemem stało się rozwiązanie docelowej wysokości projektowanej bryły. Takie założenie wymusiło na projektantach stworzenie budynku, na który składają się dwie bryły. Obiekt stał się rozpoznawalnym elementem tkanki miejskiej Wrocławia.

>> Więcej o budynku Thespian

Dworzec Główny PKP we Wrocławiu

Zanim wyjedziemy z Wrocławia warto przejść się po świeżo wyremontowanym Dworcu Głównym . Dworzec to kolejna inwestycja wykonana z myślą o EURO 2012. Remont pozwolił na nazwanie Dworca nowa wizytówka Wrocławia. Jako jeden z nielicznych polskich dworców posiada halę peronową. Projektantem pierwszego dworca był Wilhelm Grapow, architekt królewski Kolei Górnośląskich. Projekt współczesnej rewitalizacji przygotowała pracownia GRUPA 5.

>> Zobacz zdjęcia i informacje o Dworcu!

Wrocław obecnie to jedno z piękniejszych miast w Polsce. Dlatego warto wybrac się tam i na własne oczy zobaczyć najciekawsze miejsca w tym mieście.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Tomasz Lewandowski, materiały prasowe Port Lotniczy Wrocław / fot: Sebastian Stachowiak, Puchatech K. / Wikimedia Commons, Weronika Kwasiborska, grupa 5 architekci, Shaqspeare / Wikimedia COmmons, lulek89/wikimedia
Data publikacji: 29.05.2013 16:19
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.