archirama.pl

Co warto zobaczyć we Wrocławiu: architektura, budynki. Przewodnik po Wrocławiu.

Co zobaczyć we Wrocławiu: Najciekawsze i najważniejsze miejsca Wrocławia. Nasz przewodnik prowadzi przez nowoczesne perełki architektury, jak i przez symboliczne i historyczne miejsca tego miasta. Zobaczcie jakie miejsca są według nas warte zobaczenia podczas wycieczki do Wrocławia!

Thespian, pracownia Maćków

Budynek biurowo-mieszkaniowy Thespian we Wrocławiu, projektu pracowni Maćków. Nominowany do nagrody World Building of the Year 2011 przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Architektury w Barcelonie (World Architecture Festival)

Fot: Tomasz Lewandowski

Co zobaczyć: Port Lotniczy we Wrocławiu

Jeżeli wybierzemy się do Wrocławia samolotem, warto zwrócić uwagę na niedawno otwarty Terminal Lotniska. Jest on jednym z przykładów nowoczesnej architektury miasta zaprojektowanym przez biuro projektowe JSK Architekci. Jest to jeden z obiektów, który pojawił się tu z myślą o kibicach przybywających do Wrocławia na EURO 2012. Szklana fasada obiektu i falujący dach powoduje, że Port Lotniczy Wrocław wzbudza zainteresowanie i stanowi odmienny architektonicznie element stolicy Dolnego Śląska.

>> Więcej o lotnisku we Wrocławiu

Co zobaczyć we Wrocławiu: Stadion Miejski we Wrocławiu

Kolejny obiekt wybudowany specjalnie na EURO 2012 i również zaprojektowany przez pracownię JSK Architekci. Stadion zadziwia soją architekturą, której inspiracją były chińskie lampiony. Tak też wygląda Stadion. Efekt lampionu, na którym w nocy można wyświetlać dowolne rzeczy, uzyskano dzięki specjalnej siatce wyprodukowanej z włókna szklanego i pokryciu jej teflonem. Stadion Warto zobaczyć, gdyż jest jednym z największych w Polsce.

>> Więcej o Stadionie we Wrocławiu

Co zobaczyć: Osiedle WuWA

Mieszkanie i miejsce pracy – tak brzmi polskie tłumaczenie skrótu pochodzącego z języka niemieckiego. Powstałe w latach 20 XIX wieku, osiedle miało być idealne i sprawić, że dzięki niemu ludzie staną się lepsi. Osiedle mieści się niedaleko Parku Szczanieckiego, w pobliżu Hali Stulecia. Idealne osiedle, bo takim miało być, jest jednym z sześciu takich istniejących na świecie. Najbardziej znane znajduje się w Stuttgarcie, a jedno znajduje się we Wrocławiu, więc jest obowiązkowym miejscem do zobaczenia we Wrocławiu.

>> Więcej o osiedlu przeczytasz tu

Co zobaczyć: Hala Stulecia

Niedaleko osiedla WuWA znajduje się najsłynniejszy obiekt Wrocławia – Hala Stulecia, znana również jako Hala Ludowa. Budynek powstał w latach 1911-1913 i do dzisiaj wzbudza zachwyt . Przez wszystkie lata stał się obiektem multifunkcjonalnym. Jego piękno architektoniczne doceniono, wpisując obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2006. W 2011 roku zakończyła się renowacja Hali zaprojektowanej niegdyś przez Maxa Berga. Ówczesna hala budziła zachwyt gdyż posiadała największą na świecie rozpiętość żelbetowego przekrycia dachowego, prześcigając istniejące wtedy stalowe konstrukcje. Co więcej, całość konstrukcji dachowej tworzy rodzaj kopuły o średnicy bagatela 67 metrów. Przyćmiewa tym samym nawet rzymski Panteon. Obowiązkowy punkt wycieczki po Wrocławiu!

>> Co musisz wiedzieć o Hali Stulecia!

Warto zobaczyć we Wrocławiu: Ogród Japoński

To kolejny, warty odwiedzenia we Wrocławiu. Znajduje się on w Parku Szczytnickiem, więc w pobliżu omawianych wcześniej Hali Stulecia i Osiedla WuWA. Jest to pozostałość po wystawie światowej z 1913 roku. Ogród został zaprojektowany przez japonistę Fritza von Hochberga. Pomagał mu japoński ogrodnik Mankichi Arai. Całe założenie zostało uzupełnione o japońskie detale. Park został odrestaurowany w 1996 roku, przez co odzyskał swój japoński klimat. Warto się tu wybrać aby poczuć się jak w Japonii.

Co zobaczyć we Wrocławiu: rynek Starego Miasta i jego okolice

Odrestaurowane miejsce zabytkowej części Wrocławia. Uwagę przyciągają kolorowe kamienice, wąskie uliczki. Wrocławska starówka została uznana za jedna z najładniejszych w Polsce. Niektórzy uważają, że jej wygląd popsuła, stojąca na rynku, szklana fontanna. Krytycy twierdzą, że jej nowoczesna forma i bezużyteczność burzy piękno wrocławskiego rynku. A co wy o tym sądzicie? Czekamy na wasze zdanie po zobaczeniu fontanny!

Ostrów Tumski i ul. Katedralna

Jest to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia. Tu poznamy całą historię kościoła w tym mieście. Liczne katedry i zabytkowe kościoły zabiorą nas w podróż do średniowiecznego miasta. Wśród nich zwiedzimy katedrę św. Jana Chrzciciela, kościół Świętych Piotra i Pawła (ul. Katedralna), czy Kościół św. Idziego.

Mosty Wrocławia

Wrocław słynie także z ciekawych architektonicznie mostów.Wśród nich warto zobaczyć Most Milenijny, Most Rędziński, czy powstały nieco dawniej Most Grunwaldzi (być może zobaczymy tu zacumowany pierwszy w Polsce, powstały w zeszłym roku Dom na Wodzie).

Thespian – apartamentowiec i biurowiec

Teraz coś dla miłośników współczesnej architektury. Znajdujący się przy pl. Powstańców Śląskich budynek został uznany za jeden z najlepszych zrealizowany w ostatnich latach we Wrocławiu. Działka zlokalizowana jest w sąsiedztwie okrągłego placu, który okrążony jest historycznymi budynkami. Dodatkowo, od strony ulicy z bryłą Thespiana, sąsiadują budynki z lat 70. Problemem stało się rozwiązanie docelowej wysokości projektowanej bryły. Takie założenie wymusiło na projektantach stworzenie budynku, na który składają się dwie bryły. Obiekt stał się rozpoznawalnym elementem tkanki miejskiej Wrocławia.

>> Więcej o budynku Thespian

Dworzec Główny PKP we Wrocławiu

Zanim wyjedziemy z Wrocławia warto przejść się po świeżo wyremontowanym Dworcu Głównym . Dworzec to kolejna inwestycja wykonana z myślą o EURO 2012. Remont pozwolił na nazwanie Dworca nowa wizytówka Wrocławia. Jako jeden z nielicznych polskich dworców posiada halę peronową. Projektantem pierwszego dworca był Wilhelm Grapow, architekt królewski Kolei Górnośląskich. Projekt współczesnej rewitalizacji przygotowała pracownia GRUPA 5.

>> Zobacz zdjęcia i informacje o Dworcu!

Wrocław obecnie to jedno z piękniejszych miast w Polsce. Dlatego warto wybrac się tam i na własne oczy zobaczyć najciekawsze miejsca w tym mieście.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Tomasz Lewandowski, materiały prasowe Port Lotniczy Wrocław / fot: Sebastian Stachowiak, Puchatech K. / Wikimedia Commons, Weronika Kwasiborska, grupa 5 architekci, Shaqspeare / Wikimedia COmmons, lulek89/wikimedia
Data publikacji: 29.05.2013 16:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!