Na niektórych uczelniach wyższych rekrutacja na studia II stopnia, na kierunku architektura i urbanistyka już trwa. Dla składających tam dokumenty przypominamy o najważniejszych terminach i zasadach rekrutacji. Jednak niektóre uczelnie dopiero zaczynają zapisy na architekturę. Zobaczcie, gdzie jeszcze można kandydować na architekturę!
Rekrutacja na Politechnice Warszawskiej
Politechnika Warszawska kandydatom na II stopnień architektury, może zaoferować tylko 12 miejsc na studiach prowadzonym w trybie niestacjonarnym. 1 lutego zakończyła się możliwość rejestracji na egzamin przeprowadzany na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Startującym w rekrutacji przypominamy jak wygląda egzamin oraz w jakich terminach się odbywa. 5 lutego odbędzie się pierwsza część egzaminy. Od godziny 10:00 kandydaci będą musieli odpowiedzieć pisemnie na 4 spośród 5 pytań zadanych w wylosowanym przez kandydata zestawie. Po 20 minutach kandydaci zakończą egzamin aby 6 lutego zmierzyć się z kolejnym etapem rekrutacji. Na drugi dzień egzaminów przygotowano dla kandydatów zadanie ujawniające zdolności komponowania przestrzeni. Wykorzystując przygotowane przez komisję materiały kandydat musi własnoręcznie narysować zadany projekt trzymając się odpowiedniej skali. Ma na to aż, a może tylko, 180 minut. To nie koniec rekrutacji na WAPW. Ostatnim etapem rekrutacji jest ocena złożonych przez kandydata dokumentów, w tym porfolio. Za każdy etap kandydat może otrzymać 100 punktów.
>> Zobacz ile zarabia architekt!
Rekrutacja na Politechnice Krakowskiej
Czas na przygotowanie się do rekrutacji mają jeszcze kandydaci startujący na Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej, gdyż rejestracja kandydatów rozpoczyna się dopiero 8 lutego, a kończy 13 lutego. Dla studentów I stopnia studiujących na architekturze na PK kryterium rekrutacyjnym są: ocena z dyplomu, którą przelicza się na punkty i to decyduje o umieszczeniu kandydata na liście rankingowej. Trochę trudniej maja absolwenci architektury z innych uczelni niż WA PK. Dla tych przewidziano następujące kryteria: wniesienie opłaty rekrutacyjnej, złożenie następujących oraz dokumentów: dyplomu ukończenia studiów I stopnia oraz portfolio, które ma zawierać pracę dyplomową, wszystkie prace konkursowe oraz kilka rysunków odręcznych. Łączna ocena z portfolio pozwoli uzyskać kandydatowi odpowiednią pozycję na liście rankingowej. Jednak aby zostać wziętym pod uwagę i wylądować na tej liście musimy mieć ocenę z portfolio minimum 3,0.
Rekrutacja na Politechnice Poznańskiej
Do 8 lutego mogą rejestrować się kandydaci na architekturę na Politechnice Poznańskiej. Więc jest jeszcze czas aby zgromadzić odpowiednio złożone porfolio i przygotować się zarówno psychicznie jak i merytorycznie na rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się w dniach 14 – 15 lutego. Na rozmowę należy również zabrać kopię swojej pracy dyplomowej.