Renowacja architektury późnogotyckiej na współczesne muzeum
Biuro architektoniczne dmvA architecten stworzyło projekt renowacji zabytkowego, późnogotyckiego założenia muzealnego w mieście Mechelen w Belgii. Obiekt znajduje się na przemysłowej osi Bruksela – Antwerpia. Powierzchnia zabudowy założenia to 1800 mkw.
Bryła Hof van Busleyden składa się z kompleksu budynków wykonanych z cegły i piaskowca. Założenie zostało zbudowane w stylu późnogotyckim. Obiekty, które wchodzą w jego skład otaczają 3 przestrzenie publiczne. W północnej części jest to mały dziedziniec wypełniony sosnami, następnie centralny prostokątny plac pokryty kostką brukową, a także przestrzeń ogrodowa od strony południowej. Od 1938 roku funkcją zabytkowego zespołu budynków jest muzeum.
Białe wnętrza bryły Stedelijk Hof van Busleyden
Cechą charakterystyczną dla budynku są całkowicie białe wnętrza. Użycie drewna stanowi kontrast, który można dostrzec szczególnie w przestrzeni komunikacyjnej. Drewniane są ościeżnice okien i powierzchnia wewnętrznej klatki schodowej. Po zejściu na niższą kondygnację przemieszczamy się z absolutnie białej przestrzeni do pomieszczeń w całości pokrytych drewnem. Muzeum wyposażone jest również w dużą galerię, której ściany zdobi surowy beton architektoniczny.
Muzeum Hof van Busleyden jest zlokalizowane na północy, na osi miasta. Zespół spełnia jeszcze jedną, dodatkową funkcję - stanowi łącznik, w którym zbiegają się trasy turystyczne. Muzeum integruje się z tkanką miejską dzięki sekwencji tras, dziedzińców i ogrodów. Jest to nie tylko obiekt muzealny ale również przyjazna mieszkańcom przestrzeń miejska.
Milena Glinojecka
