archirama.pl

Renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. Białe wnętrza, drewno i beton architektoniczny

Założenie muzealne w stylu późnogotyckiej architektury i współczesne, białe wnętrza skontrastowane użyciem drewna. Tak wygląda minimalistyczna architektura wnętrz muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii po gruntownej renowacji. Jest to projekt autorstwa biura architektonicznego dmvA

Renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. Białe wnętrza, drewno i beton architektoniczny

Renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. Białe wnętrza, drewno i beton architektoniczny

Fot: Fot. Bart Gosselin

Renowacja architektury późnogotyckiej na współczesne muzeum

Biuro architektoniczne dmvA architecten stworzyło projekt renowacji zabytkowego, późnogotyckiego założenia muzealnego w mieście Mechelen w Belgii. Obiekt znajduje się na przemysłowej osi Bruksela – Antwerpia. Powierzchnia zabudowy założenia to 1800 mkw.

Bryła Hof van Busleyden składa się z kompleksu budynków wykonanych z cegły i piaskowca. Założenie zostało zbudowane w stylu późnogotyckim. Obiekty, które wchodzą w jego skład otaczają 3 przestrzenie publiczne. W północnej części jest to mały dziedziniec wypełniony sosnami, następnie centralny prostokątny plac pokryty kostką brukową, a także przestrzeń ogrodowa od strony południowej. Od 1938 roku funkcją zabytkowego zespołu budynków jest muzeum.

Białe wnętrza bryły Stedelijk Hof van Busleyden

Cechą charakterystyczną dla budynku są całkowicie białe wnętrza. Użycie drewna stanowi kontrast, który można dostrzec szczególnie w przestrzeni komunikacyjnej. Drewniane są ościeżnice okien i powierzchnia wewnętrznej klatki schodowej. Po zejściu na niższą kondygnację przemieszczamy się z absolutnie białej przestrzeni do pomieszczeń w całości pokrytych drewnem. Muzeum wyposażone jest również w dużą galerię, której ściany zdobi surowy beton architektoniczny.

Muzeum Hof van Busleyden jest zlokalizowane na północy, na osi miasta. Zespół spełnia jeszcze jedną, dodatkową funkcję -  stanowi  łącznik, w którym zbiegają się trasy turystyczne. Muzeum integruje się z tkanką miejską dzięki sekwencji tras, dziedzińców i ogrodów. Jest to nie tylko obiekt muzealny ale również przyjazna mieszkańcom przestrzeń miejska.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Fot. Bart Gosselin
Data publikacji: 19.11.2014 16:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!