archirama.pl

Rewitalizacja starówki w Szczecinie. Szczecin odnowi Stare Miasto?

Czy Szczecin odzyska Stare Miasto? Wszystko wskazuje na to, że tak. W końcu władze Szczecina są bliskie rozpoczęcia rewitalizacji starówki.

Szczecin starówka

Szczecin w końcu ma szansę odzyskać starówkę

Fot: Adam Słomski

Wjeżdżając do Szczecina przez Trasę Zamkową zauważamy pięknie zachowaną przedwojenną miejską zabudowę. Z drugiej strony pasmo zrekonstruowanych, zabytkowych kamienic przy ulicy Panieńskiej, a obok? Wielka dziura w ziemi. Dziura, w miejscu której przez lata prowadzono badania archeologiczne. Teraz, gdy skarpa się obsunęła, przechodniów straszą tony piasku wysypane by uniknąć obsunięć, i w efekcie, katastrofy budowlanej.

>>Pełna szkła i metalu Galeria Zamek w Lublinie. Pasuje do architektury Starego Miasta?

Jak pisze „Gazeta Wyborcza” plan przywrócenia Szczecinowi Starego Miasta powstał już w 2008 roku. Wtedy projekt zaprezentowany przez spółkę Status Invest, zakładający, że od strony Odry powstaną dwa duże, jasne kwadratowe budynki przypominające budownictwo z lat sześćdziesiątych, nie zdobył uznania ani władz miasta ani architektów. Mieszkańcy też powiedzieli nie.

Bo w Szczecinie od dawna nie ma zgody, jak ma wyglądać nowe Stare Miasto. Ciągle powracają pytania: Stare Miasto? Ale sprzed ilu lat? Z XIX, czy osiemnastego wieku? Status Invest zdecydowała się połączyć obie opcje. Firma stworzyła projekt, w którym nowoczesne technologie są mocno przesiąknięte duchem starych czasów. Biura, ekskluzywne apartamentowce, hotele, które staną na odnowionym Podzamczu będą stylistycznie nawiązywały do zabudowy po drugiej stronie, na ul. Panieńskiej. Stare i zniszczone piwniczki zostaną wyburzone, a na ich miejscu powstanie parking podziemny na 300 miejsc.

W ten sposób Status Invest stara się łączyć tradycję i nowoczesność. Niełatwe zadanie, jeśli mają one tworzyć spójną, jednorodną całość. Do tej pory inwestycję wstrzymywał brak planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta, jednak, jak podaje Urząd Miasta Szczecina, ten będzie gotowy już za kilka miesięcy. Inwestycja powinna ruszyć na początku 2013 roku.

>>Mieszkania w kamienicach wracają do łask. Lubicie stylowe kamienice?

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Autor: pam
Zdjęcia: Adam Słomski
Data publikacji: 26.03.2012 11:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!