Współczesna architektura Hongkongu: rewitalizacja
Projektanci z biura architektonicznego MVRDV jak zwykle działają bezkompromisowo. Ze starego magazynu zostanie niewiele, tylko żelbetowa konstrukcja. Wszystko, co można było usunąć bez naruszania stabilności budynku zniknie. Wolne miejsce zajmie szkło i stal, a cała bryła zabłyśnie na tle okolicznej zabudowy. Architekci chcą zastąpić szkłem wszystkie nienośne elementy budynku, tak, by do wnętrza przenikało jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Szklane mają być elementy wyposażenia i aranżacji wnętrz, ścianki działowe, podłogi, szyby wind... Nocą budynek zmieni się w gigantyczne akwarium, przez przezroczyste ściany będzie można śledzić toczące się wewnątrz życie. Biały beton nie będzie rywalizował ze szkłem, bryła ma być optycznie lekka i czysta.
To jednak ze sztandarowych inwestycji współczesnego Hongkongu, element ambitnego przedsięwzięcia urbanistycznego. Kwun Tong East Kowloon był przez wiele lat obszarem przemysłowym. Intensywna rewitalizacja ma w krótkim czasie zmienić dzielnicę fabryk i magazynów w nowe centrum biznesu.
Budynek Cheung Fai będzie mieć 14 pięter i powierzchnię 18 000 mkw. Firma GAW Capital i biuro architektoniczne MVRDV rozpoczęły już budowę. Prace mają się zakończyć we wrześniu 2015.
Przebudowa Cheung Fai to pierwszą realizacja biura architektonicznego MVRDV w Hongkongu – ale wyglada na to, że nie ostatnia. W ramach projektu rewitalizacji z biurem architektonicznym MVRDV współpracują lokalne firmy.
Jak działa biuro MVRDV? Krótka filmowa prezentacja:
