archirama.pl

Rewitalizacja w Kopenhadze: pływające wyspy

Po rewitalizacji niewiele zostanie z zaniedbanej portowej dzielnicy Kopenhagi. Nowa atrakcja Nordhaven to pływające wyspy zaprojektowane przez biuro architektoniczne C.F. Møller

Kto powiedział, że sztuczne wyspy mogą być budowane tylko w Dubaju?

Jedna ze sztucznych wysp, które mają powstać w Kopenhadze

Fot: C.F. Møller - materiały prasowe

Co zobaczyć w Kopenhadze?

Położona w północnej części Kopenhagi dzielnica Nordhaven nie przyciągała do tej pory wielu turystów. Nic w tym dziwnego, bo służyła jako portowe zaplecze miasta i była jak na schludną Skandynawię dość zaniedbana. Władze miasta zdecydowały się na wdrożenie śmiałego planu rewitalizacji i przekształcenie terenu w nowoczesną dzielnicę mieszkaniową zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kopenhaga ze swoimi rowerzystami i troska o ekologię jest uważana za „zielone miasto”, ale nowa dzielnica ma zdecydowanie wyżej ustawioną poprzeczkę. Przede wszystkim jest projektowana całościowo, począwszy od systemu transportowego po miejską zieleń. Nowa linia metra czy ścieżki rowerowe można uznać za standard, ale już wykorzystanie energii geotermalnej czy rola transportu wodnego mają być wyjątkowe. Plan zakłada, że wszystkie podstawowe usługi, w tym szkoły, przystanki, sklepy mają się znajdować w zasięgu pięciominutowej jazdy rowerem.
We wzorcowej dzielnicy na dużą skalę produkowana ma być energia ze źródeł odnawialnych. Także z ogniw fotowoltaicznych, co może zaskakiwać – w końcu kraj położony jest dość daleko na Północy. A jednak właśnie w Nordhaven ma zostać otwarta szkoła zasilana energią z własnych baterii słonecznych >>

Domy na wodzie, pływające wyspy

Biuro architektoniczne C.F. Møller, które zaprojektowało szkołę, wygrało kolejny konkurs architektoniczny. Tym razem dotyczył on zagospodarowania nabrzeża. Pionowa ściana nabrzeża umożliwiała cumowanie statków, ale w osiedlu mieszkaniowym ważniejsza jest rekreacja. Zaprojektowane przez  C.F. Møller sztuczne wyspy łączą dzielnicę z morzem. Plan zakłada budowę trzech połączonych mostami obiektów przypominających atole. Pływające wyspy osadzone zostały na osiach – palach. Przy zmieniającym się poziomie morza wznoszą się lub opadają, ich dolne poziomy nie są więc zalewane. Wewnętrzne baseny są bezpieczną przystanią osłoniętą przed wiatrem. Mają służyć jako sztuczne plaże, punkt startowy dla kajakowych wycieczek, miejsce wypoczynku i edukacji. Zewnętrzną stronę wysp otacza podwodna półka o nieregularnym zarysie obsadzona roślinami wodnymi. Dzięki temu wyspa sprawia bardziej naturalne wrażenie.
Największa „laguna” zgodnie z założeniami projektantów ma służyć jako boisko do uprawiania kajak-polo. Na środkowych poziomach ulokowano m.in. przechowalnię łódek i leżaków, saunę i natryski.
Nowa szkoła ma być oddana do użytku w 2017 roku, termin wykonania sąsiadujących z nią wysp nie został jeszcze ogłoszony. 


Tak wygląda dzielnica Nordhavn w Kopenhadze.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: C.F. Møller - materiały prasowe
Data publikacji: 31.03.2016 13:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!