archirama.pl

Rewitalizacja w Nysie: konferencja

Rewitalizacja, wprowadzanie współczesnej architektury do zabytkowego centrum i poprawa warunków życia mieszkańców to główne tematy dwudniowej konferencji w Nysie

Konferencja naukowa w Nysie: rewitalizacja i współczesna architektura

Konferencja naukowa w Nysie: rewitalizacja i współczesna architektura

Fot: Urząd Miasta w Nysie, materiały prasowe

Plan zagospodarowania i rewitalizacja

Projektowanie miasta to skomplikowana gra – każdy ruch korzystny dla jednej z grup mieszkańców może być problemem dla innej. Niedawno władze Nysy ogłosiły plany zabudowania trzech działek w ścisłym centrum i przekształcenia skweru. Przy rynku mogą powstać nowe budynki wielorodzinne, obiekty handlowe i bary. Zmiany w najcenniejszych obszarach zawsze budzą kontrowersje, podobnie było w biurowcu przy ul. Senatorskiej w Warszawie. W Nysie i Warszawie warunkiem budowy jest nawiązanie do zabytkowej architektury.

O tym, jak łączyć nowe bryły z otoczeniem i dopasowywać je do kontekstu dyskutować będą uczestnicy październikowej konferencji w Nysie. Wydarzenie zorganizowane pod hasłem Urbanistyczno-architektoniczne przekształcenia zabytkowej przestrzeni miasta Nysy – poszukiwanie idei odbędzie się 27 i 28 października 2016.
Oprócz tego w planach są prezentacje na temat estetyki przestrzeni miejskiej, zatrzymania degradacji budynków i obiektów objętych ochroną  konserwatorską, ożywienia ich terenów poprzemysłowych i powojskowych i udostępnienie ich  na cele działalności gospodarczej i usługowej, w  tym usług publicznych. Mówiąc krótko, wieloaspektowej rewitalizacji.

W programie między innymi prezentacje:
Kulturowe uwarunkowania rewitalizacji zabytkowego centrum Nysy (prof. dr hab. inż. Jan Kubik);
Autorska koncepcja zagospodarowania centrum Nysy (dr hab. arch. Bogusław Szuba);
Przestrzeń publiczna jako przestrzeń dyskursu (doc. dr Tomasz Drewniak, PWSZ w Nysie)
Główny trakt staromiejski Nysy — inteligentny system  zarządzania komunikacją (mgr inż. arch. Wiesław Półchłopek).

Konferencja odbędzie się 27 i 28 października w Aulii RCTWIT przy ul. Obrońców Tobruku 2 w Nysie.


Autor: Oprac. K. Zięba
Zdjęcia: Urząd Miasta w Nysie, materiały prasowe
Data publikacji: 20.09.2016 15:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!