Plan zagospodarowania i rewitalizacja
Projektowanie miasta to skomplikowana gra – każdy ruch korzystny dla jednej z grup mieszkańców może być problemem dla innej. Niedawno władze Nysy ogłosiły plany zabudowania trzech działek w ścisłym centrum i przekształcenia skweru. Przy rynku mogą powstać nowe budynki wielorodzinne, obiekty handlowe i bary. Zmiany w najcenniejszych obszarach zawsze budzą kontrowersje, podobnie było w biurowcu przy ul. Senatorskiej w Warszawie. W Nysie i Warszawie warunkiem budowy jest nawiązanie do zabytkowej architektury.
O tym, jak łączyć nowe bryły z otoczeniem i dopasowywać je do kontekstu dyskutować będą uczestnicy październikowej konferencji w Nysie. Wydarzenie zorganizowane pod hasłem Urbanistyczno-architektoniczne przekształcenia zabytkowej przestrzeni miasta Nysy – poszukiwanie idei odbędzie się 27 i 28 października 2016.
Oprócz tego w planach są prezentacje na temat estetyki przestrzeni miejskiej, zatrzymania degradacji budynków i obiektów objętych ochroną konserwatorską, ożywienia ich terenów poprzemysłowych i powojskowych i udostępnienie ich na cele działalności gospodarczej i usługowej, w tym usług publicznych. Mówiąc krótko, wieloaspektowej rewitalizacji.
W programie między innymi prezentacje:
Kulturowe uwarunkowania rewitalizacji zabytkowego centrum Nysy (prof. dr hab. inż. Jan Kubik);
Autorska koncepcja zagospodarowania centrum Nysy (dr hab. arch. Bogusław Szuba);
Przestrzeń publiczna jako przestrzeń dyskursu (doc. dr Tomasz Drewniak, PWSZ w Nysie)
Główny trakt staromiejski Nysy — inteligentny system zarządzania komunikacją (mgr inż. arch. Wiesław Półchłopek).
Konferencja odbędzie się 27 i 28 października w Aulii RCTWIT przy ul. Obrońców Tobruku 2 w Nysie.