Biuro projektowe Nizio Design International zdobyło w Polsce niemal monopol w projektowaniu przestrzeni muzealnych. Skomplikowane scenografie i bogactwo multimedialnych efektów to znaki firmowe warszawskiej pracowni. Wielki muzealny boom w Polsce powoli jednak zwalnia, a biuro Mirosława Nizio zajmuje nowe obszary. Najważniejszym z nich są prace związane z szeroko rozumianą rewitalizacją.
Rewitalizacja w polskich miastach
Trzy koncepcje przebudowy miejskich przestrzeni opracowano dla Łęczycy, Kraśnika oraz Janowa Lubelskiego.
W Łęczycy ważną rolę odegrali sami mieszkańcy miasta. To ich głosy zadecydowały o wyborze miejsca najpilniej potrzebującego zmian. W społecznych konsultacjach okolice Zalewów Miejskich wskazywano dwukrotnie częściej niż dawny kompleks więzienny czy teren wokół dworca. Ankietowani mają nadzieję na nową przestrzeń rekreacyjną, a przy okazji liczą na miejsca pracy związane z inwestycją. Wokół zalewów ma powstać niezbędna infrastruktura, począwszy od oświetlenia po przystanie dla kajakarzy.
Wstępne projekty opracowane na podstawie badań poddano w lutym 2016 roku społecznym konsultacjom, podczas których architekci prowadzili dyskusje i warsztaty z udziałem mieszkańców.
Marina w Kraśniku
Podobne plany mają mieszkańcy Kraśnika. Po rewitalizacji Zalew Kraśnicki ma się stać nowym rekreacyjno-turystycznym centrum miasta, z mariną, hotelami, przestrzeniami do uprawiania sportu i punktami gastronomicznymi. Prowadzone z rozmachem inwestycje zeszpeciły już niejedną piękną okolicę, w Kraśniku ma być jednak inaczej. Projekt Nizio Design zakłada wykorzystanie lokalnych materiałów i wtopienie nowych obiektów w naturalny pejzaż. Sercem nowej części miasta ma być tzw. ceglany park z lekkimi pawilonami. Pierwsze wizualizacje pokazują m.in. wieżę widokową z ażurową elewacją, pergole, budynki o bryłach ukrytych w zieleni.
Nowy rynek w Janowie
Janów Lubelski jest już o krok dalej niż Kraśnik i Łęczyca. To, o czym w dwóch ostatnich miastach dopiero się mówi, w Janowie nabrało kształtów. W 2015 roku został oddany do użytku park rekreacyjny Zoom Natury z pawilonami-laboratoriami i efektowną wieżą widokową (więcej o projekcie >>). Nowa koncepcja przygotowana dla władz Janowa Lubelskiego dotyczy rewitalizacji miejskiego rynku, dworca autobusowego i ich otoczenia. Projekt przeznaczono do realizacji w etapach. Docelowo ma zostać ujednolicona nawierzchnia w centrum, w przestrzeni publicznej znajdą się obiekty małej architektury, a reklamowy chaos zostanie opanowany. Tak przynajmniej wyglądają deklaracje. Nowy dworzec z przezroczystymi elewacjami ma być dodatkiem do przestrzeni rynku.
W każdym z miast nowe inwestycje budzą nadzieje nie tylko na poprawę jakości życia mieszkańców, ale i przyciągnięcie turystów, a więc pozytywny wpływ na miejscową gospodarkę. Wykorzystanie dziedzictwa bywa trudne (pisał o tym Gregory Ashworth) ale w wielu miejscach przecież się udadje.

-
W Bielsku-Białej powstanie interesująca inwestycja: Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych. Konkurs na opracowanie koncepcji wygrała pracownia Nizio Design International. Realizacja projektu ma zakończyć się w 2020 roku. więcej
-
W Wołominie powstanie przestrzeń publiczna: Plac Zwycięstwa 1920. Głównym elementem projektowanej instalacji jest czołg Renault FT-17 pochodzący z czasów I Wojny Światowej. Zobacz, jak będzie wyglądać całe założenie. więcej
-
W wielkim młynie z XIX wieku ma powstać przeszło 130 apartamentów. Za rewitalizację odpowiada Grupa Partner więcej
-
Pracownia Nizio Design International przygotowała projekt architektury wnętrz - nowej ekspozycji w warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie więcej

- ARCHITEKTURA: Rozstrzygnięto konkurs na Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
- ARCHITEKTURA: Nowa przestrzeń publiczna w Wołominie. Zobacz projekt.
- ARCHITEKTURA: Apartamenty we młynie
- WNĘTRZA: Modernizacja Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
- WNĘTRZA: Hala Koszyki w Warszawie. Rewitalizacja