W Chebziu ma powstać węzeł przesiadkowy. Co więcej, władze planują utworzyć tu ścieżki dla połączeń rowerowych i pieszych. Do tego w zabytkowym budynku należącym do dworca, ma powstać biblioteka. Sam dworzec w Chebziu powstał pod koniec XIX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem założenia jest sam budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudo muru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.
Dworzec PKP i biblioteka w jednym – pomysł na rewitalizację zabytku
Władze miasta wykupiły zabytkowy budynek za niecały 1mln złotych. Poza budynkiem samego dworca, miasto wykupiło również budynek administracyjny, warsztatowo-socjalny i magazynowy oraz działki niezabudowane. Część z tych terenów przejętych od PKP S.A. udało się pozyskać nieodpłatnie. W ubiegłym miesiącu budynek dworca w Chebziu wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Budynek dworca ma pełnić w przyszłości funkcję biblioteki. Zostaną tu przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej. Hala główna dawnego dworca będzie pełnić również funkcję miejsca spotkań – ma tu powstać kawiarnia zarówno dla czytelników, jak i podróżnych. W hali głównej ma powstać również antresola, na której ustawione zostaną regały biblioteczne, powstanie też czytelnia.
Powstanie biblioteka, ale zabytkowy dworzec również pozostanie
Projekt rewitalizacji zabytkowego dworca w Chybiu ma na celu uratowanie zabytkowej kubatury obiektu. Mimo powstanie tu nowej funkcji, jaką będzie pełnić biblioteka, funkcja dworca wciąż będzie pełnić ważną rolę, aby zapewnić dotychczasową obsługę pasażerów. Dlatego znajdą się tu elementy niezbędne do obsługi podróżnych: poczekalnie, kasy biletowe, pomieszczenia dla urządzeń do prowadzenia ruchu kolejowego i jego obsługi.
Teren wokół dworca również zyska nowe oblicze. Powstaną parkingi, miejsca zieleni, a dojazd do dworca ułatwią nowo powstałe połączenia pieszo – rowerowe.

-
Zabytek Krakowa - fort Luneta Warszawska, bo o nim mowa, został wybudowany przez Austriaków w latach 1850-56. Obiekt był modernizowany na przełomie lat 80-tych i 90-tych XIX wieku. Później pełnił funkcje magazynowe. W czasie niemieckiej okupacji został zamieniony na więzienie gestapo. Do końca lat 50-tych XX wieku służył jako więzienie UB. więcej
-
Kolejna warszawska kamienica została przeznaczona na cele kulturalne. Zakończył się remont kamienicy przy ul. Freta 16 w Warszawie. Teraz ma tu powstać Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawę w muzeum przygotowała pracownia Nizio Design International. więcej
-
Drożdżownia Henryka Bienenthala z lat 1902-1904 to jeden z najważniejszych zabytków północnej części Warszawy. Teraz ma szansę na przywrócenie swojej świetności w ramach nowego projektu mieszkaniowego. więcej
