archirama.pl

Rezerwat Genius Loci. Tysiąc lat historii zamknięte w szklanej bryle

Tysiąc lat historii i nowoczesne technologie. Prapoczątki zamknięte we współczesnej bryle ze szkła i betonu. Rezerwat archeologiczny Genius Loci na poznańskim Ostrowie Tumskim to miejsce, w którym spotykają się duchy przeszłości i teraźniejszości.

Genius Loci

Podczas budowy prywatnego domu, natrafiono na pozostałości dawnych umocnień – wału otaczającego piastowski ośrodek grodowy z X wieku oraz renesansowego muru okalającego wyspę, który powstał w XVI wieku z inicjatywy biskupa Jana Lubrańskiego.

Fot: Toya Design

Idea stworzenia Rezerwatu zrodziła się w efekcie przypadkowego odkrycia. Podczas budowy prywatnego domu, natrafiono na pozostałości dawnych umocnień – wału otaczającego piastowski ośrodek grodowy z X wieku oraz renesansowego muru okalającego wyspę, który powstał w XVI wieku z inicjatywy biskupa Jana Lubrańskiego.

Interesująca bryła

Konkurs na projekt Rezerwatu Archeologicznego został rozstrzygnięty w październiku 2009 r. Zwycięską koncepcję autorstwa poznańskiej pracowni Toya Design jurorzy docenili za interesujące rozwiązanie bryłowe wpisujące się w krajobraz kulturowy Ostrowa Tumskiego", „intrygujące rozwiązania przestrzeni wystawienniczej" oraz „uwzględnienie i udokumentowanie dawnego historycznego przebiegu wałów z X wieku”.

Projektując budynek dla tak specyficznej lokalizacji, architekci dążyli do stworzenia formy, która nie zdominuje otoczenia, a wręcz przeciwnie – bezkolizyjnie wpisze się w zastany kontekst. Czynnikami determinującymi formę i funkcję 'Rezerwatu' stały się więc ściśle określone parametry zastanej substancji archeologicznej, a także kontekst historyczny, architektoniczny i przyrodniczy Ostrowa Tumskiego.

 Hol z betonowych płyt

Ze względu na swoje przeznaczenie, budynek zaprojektowany został "od środka", wokół reliktów dawnych umocnień. Jego wewnętrzna kompozycja pomyślana została jak scenariusz "podróży w czasie", podczas której zwiedzający, pokonując kolejne "warstwy", docierają do początków państwa Piastów. Zgodnie z tą ideą, wnętrze zyskało wyraźnie określony kierunek podkreślony przez podłużne ściany, które tworzą kolejne przegrody-warstwy i określają rytm zwiedzania, prowadząc od rozświetlonego, słonecznego wejścia ku ukrytemu w ziemi zabytkowi. Taka aranżacja ma także służyć wykreowaniu atmosfery tajemnicy, która – początkowo mozolnie wykradana przez badaczy z pokładów ziemi – jest teraz ogólnodostępna i możliwa do odkrycia przez każdego.


Nawiązujący do archeologii i historii motyw warstw został także w dwojaki sposób powtórzony na elewacjach budynku. Część z nich pokrywają poziome pasy nieregularnego, rozedrganego wątku ceglanego, natomiast blok mieszczący strefę ekspozycyjną i hol wejściowy obłożony został betonowymi płytami i osłonięty szklaną ścianą kurtynową.

Światło wpada przez szczelinę

Kolejną warstwą, która odgrywa istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni i atmosfery budynku, jest światło. Zalanej nim strefie wejściowej przeciwstawiona została główna sala ekspozycyjna, w której podziwiać można relikty wału z X wieku. Ponieważ duża ilość światła słonecznego mogłaby mieć negatywny wpływ na wyeksponowaną tkankę historyczną, została ona oświetlona za pomocą reflektorów, a dzienne światło wpada do wnętrza przez znajdującą się tuż nad poziomem gruntu 'szczelinę' utworzoną z matowych, szklanych belek.


W budynku 'Rezerwatu', oprócz przestrzeni ekspozycyjnej, znajduje się hol wejściowy prowadzący do części recepcyjnej z kasami, szatnią, punktem informacyjnym, toaletami i miejscem odpoczynku, część edukacyjna z salą multimedialną oraz ekspozycją zabytków ruchomych, a także ulokowana na piętrze strefa zarezerwowana dla pracowników, mieszcząca pokój socjalny, biuro, magazyn, toalety oraz pomieszczenia techniczne.

Rezerwat Archeologiczny to kolejny – obok Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – element Traktu Cesarsko-Królewskiego pokazującego początki polskiej państwowości w Poznaniu.

Metryczka:

Obiekt: REZERWAT ARCHEOLOGICZNY na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, ul.Posadzego

Inwestor – MUZEUM ARCHEOLOGICZNE w Poznaniu

Autor – TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak,

projektanci architektura:

Jarosław Wyszyński

Anna Sędecka

Ewa Ćwiklińska

Tomasz Migdałek

Tomasz Wojtkowiak

instalacje elektryczne: ELGRAF Andrzej Graf

konstrukcja: Janusz Makowski

instalacje sanitarne: JTJ PROJEKT Jarosław Hernes

 

Generalny wykonawca -                              P.B. "Jack-Bud" Jacek Grabowski

Powierzchnia terenu -                                 1002,00 m2

Powierzchnia zabudowy -                           435,00 m2
Powierzchnia użytkowa -                             501,93 m2
Projekt -                                                        2010

Realizacja –                                                 2011-2012
Koszt inwestycji –                                        9 700 000 PLN

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

Autor: des
Zdjęcia: Toya Design
Data publikacji: 26.10.2012 13:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!