archirama.pl

Riegler Riewe Architekten: Muzeum Śląskie

Riegler Riewe Architekten: Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie w Katowicach, I nagroda w konkursie, 2007 / Riegler Riewe Architekten

Fot: materiały konkursowe

Florian Riegler (1954) i Roger Riewe (1959) to projektanci cieszący się już uznaniem w rodzimej Austrii. Zaczęli działalność w 1987 roku i przeszli od tego czasu naturalną drogę kariery i rozwoju pracowni – od domów jednorodzinnych i niewielkich budynków mieszkalnych po biurowce i prestiżowe gmachy publiczne, profesurę na politechnice, nagrody, wykłady, wystawy
(6 indywidualnych i udział w 22 zbiorowych).

W latach dziewięćdziesiątych przyjęli język prostopadłościennych form, dużych płaszczyzn betonu i poziomych, prostokątnych okien, będących dalekim echem ulubionych przez modernistów poziomych pasm okiennych. Zastosowali je w szkole pedagogicznej w Baden (1995-1999), domu literatury (2000-2003) i politechnice w Grazu (1993-2000) oraz w budynku dworca w Innsbrucku (1999-2005). Eleganckie, minimalistyczne formy widoczne są nawet w przydrożnym supermarkecie Eurospar w Leibnitz (2003-2005). Kusi on kierowców przeszklonym frontem i rozłożystym okapem, w którego podniebieniu odbija się rozświetlona fasada.

Źródło: "Architektura-murator"12/2007
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Nikolaus Schletterer, materiały konkursowe, Thomas Jantscher, Paul Ott
Data publikacji: 15.06.2011 16:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!